חיפוש


הדרך שלך להקיף את התורה!

שאל את הרב

שאלות ששלחתם

שאלות אחרונות

פאת הראש

שלום האם מותר לגלח את השערות שכנגד מקום הפאות אבל לא במקום עיקר הפאה כגון שערות אחדות הגדלות על הלחי?

כן. מותר להתגלח במכונת גילוח בכל מקום בפנים.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-05-17 11:40:27

מדבקות לחצ'קונים בשבת

האם מותר להדביק מדבקות נגד חצ'קונים בשבת?

פניני הלכה שבת פרק כח (אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה)

ט – פלסטר, תחבושות וטיפול בפצעים

מותר להדביק פלסטר על הגוף, כדי להגן על פצע או מקום רגיש, שלא יתחכך בבגד או בחפצים אחרים. והיתר זה הוא גם כאשר מדובר במיחוש בלבד, הואיל והפלסטר אינו מרפא אלא רק מגן (שו"ע שכח, כג). ואף שאסור להדביק פלסטר על נייר וכיוצא בזה משום מלאכת 'תופר', בהדבקה על הגוף אין איסור, כי אין תפירה על גוף האדם, ובנוסף לכך ההדבקה לזמן קצר.

 

לידיעתך יצא כעת ספר קיצור לפניני הלכה, המביא את כל הפסקים שבספרי פניני הלכה בספר אחד.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-05-18 18:37:11

חתונה אזרחית

שלום הרב, רציתי לשאול האם מותר לי להשתתף בטקס חתונה אזרחית? תודה רבה .

אסור להשתתף בטקס נישואין שמנוגד להלכה.

https://www.tzohar.org.il/wp-content/uploads/39_05.pdf

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-05-16 05:44:24

צעידת הצעדים אחורה של החזן

ערב טוב הרב: א. בשל הדין שבו חזן עושה את שלושת הצעדים אחורה שמכוונות לתפילתו בקדיש שלם- אמנם מותר לו לעקור רגליו לצורכי תפילה: האם הוא חייב לחזור ולעמוד בבימה של החזן?(לצורך העניין אחרי הולכת הספר תורה מהארון לבימה) האם הוא צריך להצמיד רגליו? ב. מה הדין אם החזנים מתחלפים באשרי(לחיוב או סתם החלפה)- האם הצעדים של החזן השני אחורה בקדיש עולים לחזן הראשון? האם החזן הראשון צריך להתכוון מראש בדרך כזאת או אחרת לצאת ידי חובת מישהו אחר?

א. הוא לא צריך לחזור למקום שהיה בתפילת עמידה, ורק לפני שמתחיל את הקדיש יצמיד רגליו.

ב. מכיוון שתפילת חזרת הש"ץ היא תפילה עבור הציבור, וכן הקדיש הוא עברו הציבור, יכול החזן השני, שגם הוא חלק מהציבור, לצעוד במקומו, והחזן הראשון לא צריך לכוון לכך. ויש חזנים שמדקדקים במקרה כזה לצעוד מיד בסוף תפילת חזרת הש"ץ.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-05-15 20:52:19

יש לך שאלה?

הצטרפו לקבוצות הלימוד שלנו!

הרב אליעזר מלמד

רביבים

הרב אליעזר מלמד

בקבוצה תוכלו לקבל את הטור 'רביבים' של הרב אליעזר מלמד מדי שבוע. הקבוצה שקטה.

לימוד יומי בנ"ך

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-10 דק, להאזנה, הכולל את הקראת הפרק בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת הנביאים והכתובים!

דף יומי

הרב מאור קיים

האזינו לשיעור בן כ-20 דקות, בליווי הסבר בהיר ומרתק ובצירוף תמונות להבנת הסוגיה!

פרשת השבוע

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-20 דקות להאזנה, הכולל הקראת העלייה של אותו יום בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת התורה!

דף יומי

הרב גור גלון

לימוד הדף היומי, בן כ-25 דק' להאזנה וקריאה הכולל הסבר קצר ובהיר של סוגיית הדף שלא ישאיר אותך מאחור!

פרק יומי במשנה

הרב נתן ארונס

הרב נתן ארונס מקריא ומסביר באופן בהיר ותמציתי על הפרק היומי במשנה. שיעור האזנה יומי בן כעשר דקות.

הפנינה היומית

הרב גור גלון

לימוד יומי בן כ-10 דק', לצפייה, האזנה וקריאה של שתי הלכות מתוך פניני הלכה, לידיעת ההלכה למעשה והקפת הנושאים הרלוונטיים לחיים!

האם ההלכה מוסרית?

תורת המוסר ותורת הפרטים:

"עקב אשר שמע אברהם בקולי וישמור משמרתי מצוותי חוקותי ותורותי". חז"ל מסבירים שהביטוי 'תורותי' רומז לשתי תורות. תורה שבכתב ותורה שבעל פה.

אנחנו מכירים היטב את ההבדלים בין תורה שבכתב לתורה שבעל פה. התורה שבכתב כותבת אמיתות מוסריות גבוהות ומרוממות, התורה שבעל פה נותנת את הפירוט ההלכתי.

בתורה שבכתב נאמר כלל מוסרי קצר: 'לא תבשל גדי בחלב אימו'. בשולחן ערוך חלק 'יורה דעה' ישנם עשרות סימנים מפורטים של הלכות בשר בחלב: כמה זמן צריך לשמור בין בשר לחלב, מה הדין אם נפלה כפית חלבית לסיר בשרי ועוד ועוד.

בתורה שבכתב נאמר 'עין תחת עין', במסכת בבא קמא מפורט בכמה כסף בדיוק מחשבים את הנזק.

בתורה שבכתב הנביא מזהיר בלשון מרוממת: 'וקראת לשבת עונג, לקדוש-ה' מכובד'. לעומת זאת בספר משנה ברורה חלק ג' יש אלפי 'סימנים קטנים' שדנים שאין ספור מקרים של מותר ואסור בשבת לפי הדינים השונים.

בתורה שבכתב הנביאים זועקים: 'מי יעלה בהר ה' ומי יקום במקום קודשו? נקי כפיים ובר לבב אשר לא נשא לשווא נפשי ולא נשבע למרמה' אבל אינם נותנים את כל הכללים והפרטים של הלכות משא ומתן, הלכות שכנים והלכות נזיקין.

מי הצליח יותר?

הרב קוק במאמר 'חכם עדיף מנביא' משווה בין עבודת הנביאים בתקופת בית המקדש הראשון, לעבודת החכמים בימי בית המקדש השני. הוא מצביע על כך שלמרות רוממות הרוח הגדולה שבדברי הנביאים, בשורה התחתונה הם לא הצליחו למנוע את ההסתאבות של ימי בית ראשון. רעיונות מוסריים כלליים בסופו של דבר אינם מחזיקים מעמד בפני עצמם. חטא קטן ועוד חטא קטן מצטרפים לקלקול מוסרי מתועב שאין בכח תוכחות הנביאים לתקנו.

מה עשה הקב"ה? כיבה את אור הנבואה, ונתן לחכמים לכתוב את התורה כרשימת הלכות, לתקן תקנות ולגזור גזרות. לא רק קריאת מוסר כללית, אלא התורה מנוסחת ברשימת הלכות מפורטת שמדריכה את היהודי בכל מעשה ומעשה מהבוקר עד הערב.

ובאמת הצורה הזו הצליחה לשמור את עמ"י היטב בכל ימי הגלות הארוכה. דברי המשנה התפרטו והתבארו עוד יותר בתלמוד, בדברי הראשונים ובאחרונים, בסעיפי השלחן ערוך ובתתי-הסעיפים המפורטים שבפוסקים האחרונים. ההדרכה המדוייקת והמפורטת הצליחה לשמור על המוסריות והערכים של עם ישראל. כל זה הצליח יפה עד לדורות האחרונים.

מה קורה בדור הגאולה?

שמירת התורה במשך שנים הביאה לתיקון הנפשות. ועם ההתנוצצות של אור הגאולה החלו לזרוח נשמות גדולות שאין די להן בפרטים הקטנים. הם מחפשות להגשים אידאלים גדולים של תיקון עולם במלכות ש-די. תנועות רעיונויות שבאו לתקן את העולם החלו להתפשט בקרב הנשמות של הדור: קומניזם וסוציאליזם, ציונות וליבלרליזם ועוד ועוד. האור הגדול שבדרישות המוסריות גרם להרגיש שהסעיפים קטנים ולא חשובים. המוני המוני יהודים עזבו את שמירת התורה והמצוות. (באירופה שלפני מלחמת העולם השנייה 80% מהנוער לא שמר שבת).

וכך כותב הרב (אורות התשובה ד, י):

הַחֻצְפָּה דְּעִקְבְתָא דִּמְשִׁיחָא בָּאָה מִפְּנֵי שֶׁהָעוֹלָם הֻכְשַׁר כְּבָר עַד כְּדֵי לִתְבֹּעַ אֶת הַהֲבָנָה, אֵיךְ כָּל הַפְּרָטִים הֵם מְקֻשָּׁרִים עִם הַכְּלָל, וְאֵין פְּרָט בִּלְתִּי מְקֻשָּׁר עִם הַגֹּדֶל הַכְּלָלִי יָכוֹל לְהָנִיחַ אֶת הַדַּעַת.

הרב קוק מנתח שהחוצפה של הדורות האחרונים שמואסים בשמירת התורה והמצוות אינה נובעת מחולשה או מתאווה, אלא להפך: מתביעה פנימית להבין איך כל הלכה קטנה קשורה לעקרונות המוסריים הכללים.  הרב קוק מוסיף ומתאר את הבעיה שגרמה לכך: אצל הרבה מהלומדים הדיון בפרטי התורה עומד בפני עצמו. העיסוק בעיוני הגמרא ובפרטי ההלכה באופן מנותק מהכללים יוצר אצל אנשים רבים ניכור עם עולם ההלכה:

…כֵּיוָן שֶׁהַהִתְרַשְּׁלוּת גָּרְמָה, שֶׁאוֹר תּוֹרָה פְּנִימִית, הַטָּעוּן רוֹמְמוּת וּקְדֻשָּׁה עַצְמִית, לֹא הוֹפִיעַ בָּעוֹלָם כָּרָאוּי, בָּאָה הַתְּבִיעָה שֶׁל סִדּוּר חַיִּים כָּאֵלֶּה, שֶׁהַפְּרָטִים יִהְיוּ מוּבָנִים בְּמוּבַן הַכְּלָל, בִּזְמַן כָּזֶה, שֶׁהַגְּמָר שֶׁל גִּלּוּי הָאוֹר וּסְלִילַת הַדֶּרֶךְ לַהֲבָנָה זוֹ עֲדַיִן לֹא בָּא, וּמִזֶּה בָּאָה הַהֲרִיסָה הַנּוֹרָאָה.

אז מה עושים?

הרב קוק פונה, דורש ומבקש להוסיף כח בלימוד התורה עד שיסללו הדרכים להבין איך כל פרט ופרט קשור לכללים הרוחניים:

ְואָנוּ מֻכְרָחִים לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בַּתְּרוּפָה הָעֶלְיוֹנָה, שֶׁהִיא הוֹסָפַת כֹּחַ בַּכִּשְׁרוֹן הָרוּחָנִי, עַד אֲשֶׁר הַדֶּרֶךְ אֵיךְ לְהָבִין וּלְשַׁעֵר אֶת הַקִּשּׁוּר שֶׁל כָּל עִנְיְנֵי הַדֵּעוֹת וְהַמַּעֲשִׂים הַתּוֹרִיִּים עִם הַכְּלָל הַיּוֹתֵר עֶלְיוֹן… וְאָז יָשׁוּב כֹּחַ הַחַיִּים הָרוּחָנִים בְּמַעֲשֶׂה וּבְדֵעָה לְהוֹפִיעַ בָּעוֹלָם, וּתְשׁוּבָה כְּלָלִית תָּחֵל לָתֵת אֶת פִּרְיָהּ.

בהתאם לכך, הציע הרב קוק ב'הרצאת הרב' ובמקומות נוספים תוכניות מעשיות ללימוד: איך לחבר את ההלכה למעשה עם הגמרא שבה מוצב ההיגיון, ואיך לחבר את ההלכה עם עולם הרוח והמחשבה.

תורה שהיא ערכים

בישיבת הר ברכה ובמכון אנחנו מתאמצים מאוד ללמוד באופן זה. אצלנו לא תמצא על השולחנות הרבה עותקים מספרי החידושים של ראשי הישיבות, ולא תשמע בחורים מפלפלים באגודליהם ב'חילוקים' ו'דיוקים'. הלימוד כולו מכוון לראות איך כל הנקודות מתקשרות אל כללי ההלכה ואיך הם מתקשרים לעקרונות הרוחניים. כשלומדים באופן זה התורה וההלכה אינם דבר העומד לצד הערכים של החיים אלא הלימוד עצמו מעצים ומדייק את השאלה: 'איך התורה מנחה את חיי'?.

אני בטוח שגם שנים רבות לאחר שתסיים את לימודיך בישיבה תרגיש איך הישיבה בנתה והעצימה את הקשר העמוק שלך לתורה, ואיך היא סייעה לך להפוך את החיים לערכיים יותר, תורניים יותר ושמחים יותר.

 

 

אולי יעניין אותך

דין דם בבדיקה פנימית בשבעה נקיים לאשה בעלת התקן תוך רחמי

אמנם בראותי את דברי השגותיכם על דברי הרב, חשתי חובה ליישב את דבריו. כי אני רוחש לדרכו בפסיקה ההלכתית הערכה עצומה, לכן הבעתי את דעתי העניה בשאלות שבנידון, כי בספרו הביא שיטות שונות, ואחר הצגתם הגיע למסקנתו ההלכתית, ופסק את הנראה לו ברוחב בינתו, אחר הסברת שיטתו בטוב טעם ודעת. וכשרואים את דבריו, ההלכה מוארת באור ההגיון, וכל ההלכות פרושות כשולחן ערוך, ויש בספרו תועלת רבה גם ליהודי פשוט, וגם לתלמיד חכם. לכן אכתוב מענה להערותיכם, כדי להצדיק את הצדיק מעיקרו.
דילוג לתוכן