חיפוש


הדרך שלך להקיף את התורה!

שאל את הרב

שאלות ששלחתם

שאלות אחרונות

שימוש בתנור ביום טוב

הרב, שלום. ברשותי תנור שאין מצב "שבת", דהיינו הוא עובד על תרמוסטט. האם מותר להשתמש בתנור ביום טוב ?

מותר להשתמש בו על ידי שעון שבת, ומותר לפתוח אותו כדי לראות את מצב התבשיל רק כאשר נורת החימום דולקת. יש להכינו מראש על רמת החום הנדרשת מבלי לגעת בכך בחג.

הלכות יום טוב מובאות באופן קצר ובהיר בספר הקיצור לפניני הלכה שיצא כעת לאור.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-06-11 06:09:29

סיכון חיים למען הצלת גופת שבוי

האם מותר לחייל לסכן את חייו ולהיכנס לתוך איזור תחת אש ועם מטענים רבים על מנת לחלץ גופת ישראל מהשבי? (בהנחה שלאותה משימה שהוא נשלח אליה ודאי שיש שם רק גופות ולא אנשים חיים). בהסתכלות הלכתית נטו, האם זה מותר? (כי הרי ודאי שחייל הוא חלק ממערכת שלמה ויש לו פקודות והוא חייב לבצע אותן ויש פה גם ערך מדינתי וחיזוק הרוח וכו'… אין לי ספק שיש פה עוד שיקולים גדולים ביותר… אך אני שואל בבחינת ההלכה נטו)

כן. שהרי במצב מלחמה השיקולים אינם פרטיים – אדם מול אדם, אלא השיקול הוא ניצחון המלחמה, כאשר כל הצלחה שלנו היא כשלון לצד השני, ובנוסף לכך הדבר מגביר את מורל החיילים והעם.

פניני הלכה שבת כז, יב: "…נפילת הגופות פוגעת במורל החיילים, והחברה הישראלית מוכנה לשחרר מחבלים עבור החזרתם, הרי שיש בהצלת גופות משום פיקוח נפש."

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-06-06 23:41:18

יש לך שאלה?

הצטרפו לקבוצות הלימוד שלנו!

הרב אליעזר מלמד

רביבים

הרב אליעזר מלמד

בקבוצה תוכלו לקבל את הטור 'רביבים' של הרב אליעזר מלמד מדי שבוע. הקבוצה שקטה.

לימוד יומי בנ"ך

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-10 דק, להאזנה, הכולל את הקראת הפרק בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת הנביאים והכתובים!

דף יומי

הרב מאור קיים

האזינו לשיעור בן כ-20 דקות, בליווי הסבר בהיר ומרתק ובצירוף תמונות להבנת הסוגיה!

פרשת השבוע

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-20 דקות להאזנה, הכולל הקראת העלייה של אותו יום בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת התורה!

דף יומי

הרב גור גלון

לימוד הדף היומי, בן כ-25 דק' להאזנה וקריאה הכולל הסבר קצר ובהיר של סוגיית הדף שלא ישאיר אותך מאחור!

פרק יומי במשנה

הרב נתן ארונס

הרב נתן ארונס מקריא ומסביר באופן בהיר ותמציתי על הפרק היומי במשנה. שיעור האזנה יומי בן כעשר דקות.

הפנינה היומית

הרב גור גלון

לימוד יומי בן כ-10 דק', לצפייה, האזנה וקריאה של שתי הלכות מתוך פניני הלכה, לידיעת ההלכה למעשה והקפת הנושאים הרלוונטיים לחיים!

הבן האמיתי – דבר תורה לפרשת נח

אמר היהודי הקדוש:

בנוהג שבעולם, כל אחד מבני האדם אומר: כל יגיעותי ועסקי עלי ארץ הם עבור בני להספיק לו לתורה ויראת שמים.
וכאשר נתגדל הבן הזה הוא שוכח למה ועל מה היה מייגע אביו עבורו וגדלו לתורה ומעשים טובים, ואומר גם הוא כן שכל עמלו ויגיעו הוא עבור בנו שיהיה תלמיד חכם ועובד ה'. וכן הוא מנהגי בני אדם, בעוונותינו הרבים, דור אחר דור.
ואמר היהודי: מתי אזכה לראות זה הבן האמיתי?
ועל זה העידה התורה: "אלה תולדות נח נח", שלא עזב עצמו לפעול ולייגע עבור בניו, אך הוא בעצמו היה הבן האמיתי והיה עובד השי"ת.

האדם יוצא לעבודתו עדי ערב, להביא טרף לביתו, יום אחרי יום, שנה אחרי שנה. יוצא לעבודה, חוסך פרוטה לפרוטה. והכל למען המטרה הגדולה – לחינוך הבנים, כמובן, שיהיו תלמידי חכמים, עוסקים בתורה. הרי זו מצוה חשובה מאין כמותה. מה לא יעשה היהודי על מנת שבנו מחמדו יזכה למה שהוא עצמו לא זכה? ומשום כך, מה לעשות, איננו יכול ללמוד תורה כפי שהיה רוצה. עול הפרנסה כבד, ובערב, עת הוא חוזר מעבודתו והוא עייף, הוא אומר לעצמו, אוכל קמעא, אשתה קמעא, אנוח קמעא, בין כה וכה, נעשית השעה מאוחרת והוא עולה על משכבו לאזור כוחות ליום החדש.

היהודי הקדוש, בבדיחות, מציין כאן נקודה כואבת ומציקה. עולם כמנהגו נוהג, ואף הבן יחזור על מעשי האב, יצא לעבודתו עדי ערב, ותורה יושבת לה בקרן זוית, וצועקת ללא קול, מה יהא עליה? האם, למענך ולמען בנך, לא ראוי היה שתקבע שעות רבות יותר ללימוד התורה? אולי אפילו תקבע עם בנך לימוד יומי קצר? והאם לאחר לימודיך בישיבה, קבעת זמן ללימוד איכותי? תנ"ך, ש"ס, הלכה, אגדה וחסידות, פנימיות התורה ואמונה – כל אלו מצפים ומחכים לאותו "בן אמיתי" שכבר יפתח ויעיין בהם.

בן אחר בן רודפים אחר פרנסתם, ואותו הבן, שמלא בתורה, יראת שמים, מעשים טובים – אייהו? רוצה אני כבר לראותו, מבקש היהודי הקדוש.

מנח, אנו למדים, שיש לדאוג קודם כל לעצמך, מבחינה רוחנית, כמובן. "אלה תולדות נח" מיהם תולדותיו? "נח" עצמו. אני מייצר את התולדות שלי, קודם כל בכך שאני דואג לעצמי, ללימוד תורה עמוק ורב, ליראת שמים בכל עיסוקי ומהלכי, במעשים טובים מעבר לעבודתי. מעתה, גם ילדי, בעזרת ה' יהיו אף הם כאלה.

בהלצה, ובכאב רב, מבקש היהודי הקדוש: אנא, יהודים, הפסיקו לתרץ תירוצים ולתלות את עצלנותכם בדאגה לבנכם.

"וזכינו לגדל בנים ובני בנים חכמים ונבונים, אוהבי ה', יראי אלוקים, זרע קודש, אנשי אמת, בה' דבקים, ומאירים את העולם בתורה ומעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא" – הבקשה על בנינו היקרים חשובה ומרגשת, ואפשר גם להתנדנד ולעצום עיניים בעת ששרים את הלחן המרטיט (בהגיה מלעילית, כיאה לאנשי תורה), אך לשם כך נדרשים גם ההורים להשקיע בפיתוח עולמם הרוחני. וזכינו להמשיך ולגדל את עצמינו בתורתנו הקדושה בלימוד עמוק, חשוב ומשמח.

אולי יעניין אותך

דילוג לתוכן