חיפוש

לוח אירועים


שאל את הרב

שאלות ששלחתם

שאלות אחרונות

הכשרת תנור לפסח

שלום בדרך כלל אני מכשיר את תנור האפייה לפסח באופן מאוד יסודי וסיזיפי שאורך כ2-3 שעות אני מנקה אותו בצורה הרמטית עם מסיר שומנים וגם משייף לכלוכים שעליו. אני יוצא מזה מותש ועם ידיים עם צריבות וכאבים מהחומר של מסיר השומנים שנמשכים ימים רבים(למרות הכפפות) את דלת התנור אני מפרק מהתנור ומפרק מהדלת את הזכוכיות הפנימיות ומנקה גם את הזכוכיות הפנימיות ומפרק את הגומיות ומנקה אותן עם מסיר שומנים ומגבונים וכמובן שבסוף אני מחמם לטמפרטורה הכי גבוהה למשך חצי שעה האם ניתן להכשיר את התנור על ידי ניקוי סביר עם סקוץ׳ וסבון כלים רגיל ובלי לפרק את הדלת ובלי לנקות את הגומי? ועם חימום

כן. הכשרת התנור היא כפי שכתוב בפניני הלכה פסח, וכעת גם בספר הקיצור שיצא לאור ומסכם את כל ספרי פניני הלכה בספר אחד – ניקוי טוב והפעלה על החום הגבוה. אמנם רבים, ובכללם אני הקטן, נוהגים לנקות כפי שציינת, וזה לא לוקח יותר משעה, ושמים שני כפפות על הידיים. יש לציין שפעמים רבות יש פירורים של ממש בחריצים שבין דלתות התנור.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-04-11 15:32:12

הלכות שבת

שלום וברכה האם מותר לשאת איש מבוגר שיכול ללכת בעצמו בכיסא גלגלים במקום שאין ערוב בשבת?

דין זה מובא בספרו של הרב מלמד פניני הלכה שבת פרק כא. ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

אביא לך כאן את מסקנת הדברים מתוך ספר 'קיצור הלכה' שיצא כעת לאור – המביא בספר אחד את כל פסקי הדינים המובאים בספרי פניני הלכה:

"מי שלא יכול ללכת ללא מקל, כגון חיגר או עיוור שאינו מכיר את המקום שהולך בו, נחשב המקל כנעליו. אבל מי שיכול ללכת בלא המקל, למרות שהדבר קשה לו מאוד, אינו רשאי לצאת בו. וכן דין נכה שמרותק לכיסא גלגלים, נחשב הכיסא כנעליו ומותר לו להניעו בידיו ברשות הרבים, אבל אסור לאדם אחר להוליך אותו. ולצורך מצווה או לצורך גדול, מותר לבקש מגוי שיוליך אותו בכיסאו. גם ילד אסור לשאת בעגלה או בחיקו במקום שאין בו עירוב."

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-04-10 09:26:25

הכשרת נינג'ה גריל

שלום, לפני זמן רב השתמשתי במכשיר גריל חשמלי סגור מסוג נינג'ה פודי מקס (נראה כך: https://www.topdeal.co.il/wp-content/uploads/AG551-2.jpg ) כדי לצלות לבבות. אני זוכר שפתחתי את הלבבות וניקיתי אותם היטב, אבל לא זוכר אם הם היו מוכשרים, אני מקפיד כמובן להשתמש בבשר מוכשר ומעולם לא צליתי כבד במכשיר מטעם זה, כך שנראה לי שהלבבות היו מוכשרים, מצד שני, הבנתי שלא מוכרים לבבות מוכשרים (קניתי בסופר). מה אני יכול לעשות? מדובר בהפסד מרובה מבחינתי, אני משתמש במכשיר היקר הזה על בסיס יומיומי (השתמשתי בו מאז רבות, רק בדיעבד הבנתי שיכול להיות שהייתה בעיה). השתמשתי בטמפ' של 250 מעלות, המכשיר יכול להגיע ל-260 מעלות.

אם היה דם, הוא נשפך לתוך הקערה התחתונה. אם כך, צריך להכשיר אותה על ידי הפעלת המכשיר על החום הגבוה ביותר. אבל כיוון שכבר השתמשת במכשיר זה פעמים רבות, והפעלת אותו על החום הגבוה ביותר, ממילא הקערה הוכשרה בשימושים אלו.

מקורות לדין זה מופיעים בפניני הלכה כשרות פרק כב (ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה), וכן הובא דין זה בספר 'קיצור הלכה' שיצא כעת לאור ומביא את פסקי הדינים שיש בכל ספרי פניני.

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-04-09 19:49:38

קטניות

שלום, לפי הנאמר בספר פסח, ט,ו – האם מותר לאשכנזי לאכול קטניות חיות או מבושלות פחות מ-18 דקות?

מבושלות לא, כיון שגם קמח מבושל אסור בפחות מ 18 דקות. קטניות חיות – כן. ולכן הרב אליקים לבנון פרסם שמותר לאכול פרכיות אורז כשרות לפסח של חברת B&D  משום שאין בתהליך עשייתם מים -https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=413768&lang=HEB

לידיעתך יצא כעת מבית מדרשנו ספר 'קיצור הלכה', המביא את כל פסקי ההלכות שבספרי פניני הלכה בספר אחד.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-04-09 14:15:04

יש לך שאלה?

מאמרים אחרונים:

י"ז בתמוז

דיני ימי בין המצרים - רביבים 1052

דיני ימי בין המצרים

⬅️ מה מקור מנהגי האבילות בשלושת השבועות?
⬅️ מאילו שירים יש להימנע בימים אלו והאם יש להנמיך?
⬅️ האם מותר להמשיך חוג אירובי עם מוזיקה או לימוד נגינה?
⬅️ האם מותר לשיר ולנגן בבר ובת מצווה, בברית ובאירועים נוספים?
⬅️ האם מותר להשתתף בחתונה של המתירים להתחתן בשלושת השבועות?

הרב אליעזר מלמד

חטא העגל וחטא המרגלים בימינו

⬅️ כיצד מביאים ספקות באמונה לחורבן האומה?
⬅️ מה היה כל כך חמור בחטא העגל ובחטא המרגלים?
⬅️ כיצד מזיקים המתווכים לאמונה בכל דור?
⬅️ כיצד הפכו תהליכים פילוסופיים, חברתיים וכלכליים לאתגר הגדול של הדת בדורנו?
⬅️ מהו חטא העגל של העת החדשה?
⬅️ מהי הדרך לתיקון חטא העגל בדורנו?

דילוג לתוכן