רביבים

עבודת הכלל והפרט

האכזבה מתוצאות הבחירות יכולה להביא לתיקון ● להמשיך לבנות היישובים תוך ערנות לסכנת החורבן ● חלוקת המאמץ בין צורכי הכלל והפרט לפי תכונות אישיות ומצבים משתנים

אכזבה ותקווה
תוצאות הבחירות מאכזבות. אמנם כאשר מנתחים את פעילותן של מפלגות הימין בשנים האחרונות, ניתן להבין את התוצאות, ואף לראותן כהצלחה יחסית. אבל בפועל, קיווינו שאולי למרות הכול יצליחו מפלגות הימין להגיע לרוב חוסם, ולא הצלחנו. גם האיחוד בין שתי המפלגות, האיחוד הלאומי והמפד"ל, הכזיב.

ואע"פ כן גם להפסד יש צד טוב. הרי כולנו ידענו את חסרונן של המפלגות שקיווינו שינצחו. כמה מרורים היו מאכילים אותנו. כמה היו מתקוטטים ביניהם. אבל לא רצינו להרבות בביקורת פנימית, כדי שלא לפגוע במה שיש.

עתה, לאחר ההפסד, אפשר לבקר ולתקן. מי יודע, אולי השהייה באופוזיציה תוכל לאוורר מעט את האוויר המזוהם שהצטבר.

אולי אלה שנכשלו, התקוטטו, דאגו לעצמם והפילו את כולנו – יפנו את מקומם לטובים מהם.
אולי סוף כל סוף יעסקו בטיפוח מכוני מחקר, שישקדו על הכנת תוכניות מפורטות לחיזוקה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. תוכניות חינוכיות, חברתיות, כלכליות, התיישבותיות, מדיניות חוץ ומדיניות פנים ביחס לערבים החיים עמנו, ולתת לכל זה ביטוי חקיקתי.

עתיד הישובים
שאלה: האם תוצאות הבחירות הכריעו את גורל היישובים לחורבן?
תשובה: אכן הסכנה לכך גוברת, אולם בהחלט יתכן שהתוכניות הרעות לא ייצאו אל הפועל. לבני היישוב ששאלוני על כך השבתי שאינני יודע מה יהיה, או במילים אחרות אפשר לומר שיש חמישים אחוז לכל צד. לפי תוכנית שתי המפלגות הגדולות אכן ינסו לגרש ולהחריב. אבל מנגד ישנם תרחישים רבים שיכולים להפר את עצתם, ועל כן אסור להתייאש. הרי העולם נמצא בתנועה, יכולים להתרחש במשטרים שסביבנו משברים ותהפוכות שישנו את המצב לחלוטין. ואולי חברי הכנסת יחזרו בתשובה, ואולי הערבים ירצו שלום ויבקשו כי כמה שיותר יהודים יתגוררו ביהודה ושומרון, שהרי מאז שהיהודים כבשו את יהודה ושומרון מצבם השתפר, ואם יחיו עמנו בשלום יוכלו הרי לשגשג ללא גבול…
ובחזרה למציאות שלנו: עלינו להמשיך לבנות את היישובים, לקיים את המצווה ולא להתייאש. יש סיכוי סביר שיזדמנו לפנינו אפשרויות להפוך את המהלך לטובתנו, ועלינו להמתין בדריכות ובסבלנות לשעת הכושר. בינתיים נמשיך לטפח את הקהילות והמשפחות לתפארת התורה, העם והארץ.

ואל יאמרו הבונים שכל עמלם ויגיעם עלול לרדת ח"ו לטמיון, ומה להם להשקיע מאמצים בבתים שאולי יחריבום. שכל הבונה בארץ ישראל לשם שמיים זוכה לברכה רבה. אלא שעלינו לבנות באופן מאוזן, כך שכל בנייה למען הכלל תיטיב גם עם הפרט, ואם לא יזכו לראות לעת עתה ברכה בהתיישבות, הברכה כולה תשרה עליהם ועל משפחתם, שיזכו לראות בנים ובנות עוסקים בתורה ובמצוות, ויזכו לשמחה ולעשירות.

כיצד לבנות את הכלל והפרט
שאלה: האם לא עסקנו יותר מדי בהתנדבות למען העם בהתיישבות ובצבא? אולי היינו צריכים יותר לעשות לבתינו ופחות להתנדב? בקיצור, כיצד מוצאים את האיזון בין השקעה למען הכלל לבין צרכי הפרט?

תשובה: אכן יתכן שיש מי שהזניחו את חינוך ילדיהם או את פרנסת משפחתם בהיותם עסוקים בצורכי הכלל, ועליהם לתקן זאת.

ועל עצם השאלה מהו האיזון הנכון, לכל אדם ישנו איזון מיוחד בהתאם לכישרונותיו, אופיו וסביבתו. יש מי שהאיזון שלו הוא להשקיע את מירב מאמציו לטובת הכלל, ותוך כך כל ענייני משפחתו וחינוך ילדיו יסתדר על הצד הטוב ביותר בזמן קצר. ויש מי שהאיזון שלו הוא בכך שישקיע את מירב מאמציו בחינוך ילדיו ובפרנסת משפחתו, ותוך כדי כך יתרום לכלל. והעיקר המשותף לכולם, שכל אדם צריך לכוון תמיד לתרום לכלל וגם לתרום לפיתוח עצמו ומשפחתו ברוחניות ובגשמיות, בחינוך לתורה ודרך ארץ. וכשאדם מכוון לכך תוך שהוא עוסק במצוות יישוב הארץ, שעליה אמרו חכמים שהיא שקולה כנגד כל המצוות, יזכה לברכה גדולה בבניין משפחתו כפי שכבר זכינו לראות עד עתה.

הכשרת תנור אפייה לפסח
מנקים את התנור היטב. ואם יש חשש שנפלו פירורי חמץ לתוך דלת התנור (בעיקר בדגמים הישנים), ישטפוה עם הרבה סבון, כדי שהפירורים ששם ייפגמו ולא יהיו ראויים למאכל כלב. לאחר מכן יש להפעיל את התנור על החום הגבוה ביותר למשך חצי שעה.

את התבניות קשה להכשיר, מפני שהן בלעו באור (באש) בליעה קשה וצריכות ליבון חמור, וכיוון שבליבון חמור צורתם תתכער – אין להכשירן (יעוין בפניני הלכה פסח ע' 131). ולכן צריך לקנות תבניות מיוחדות לפסח, ואת תבניות החמץ יש לנקות ולשמור כשאר כלי החמץ.

אם לא ניתן להשיג תבניות מתאימות לפסח, אפשר להשתמש בתבניות חד-פעמיות. וכך יעשו: יקחו את הרשת של התנור, יניחו אותה בתוך התנור, ויפעילו אותו למשך חצי שעה על החום הגבוה ביותר, וכך הרשת תעבור ליבון קל, שמועיל לדעת מקצת הפוסקים. אבל כדי שלא להיכנס לספק יניחו על הרשת נייר כסף, כדי שיחצוץ בין הרשת לתבנית החד-פעמית של פסח, וכך גם אם יגלוש דבר מאכל מהתבנית לא ייווצר חיבור בין התבנית של פסח לרשת (יעוין פניני הלכה פסח ע' 150).

הכשרת הגז
בכל השנה אנחנו רגילים להשתמש באותה החצובה לסירים בשריים וחלביים, מפני שגם אם גלש מעט מן התבשיל הבשרי או החלבי על החצובה, האש ששולטת שם תשרוף ותפגום את מה שנשפך.
ומכל מקום לקראת פסח, משום חומרת איסור חמץ, נוהגים ללבן את החצובה בליבון קל (רמ"א תנא, ד, מ"ב לד). ואפשר במקום זאת לצפות בנייר כסף עבה את הברזלים שעליהם הסירים עומדים, כדי לחצוץ בין החצובה שהעמידו עליה תבשילי חמץ לבין סירי הפסח. אמנם מי שלא ליבן את החצובה ובישל עליה בפסח – המאכלים כשרים (כה"ח תנא, פב).

את שאר הברזלים שאינם נוגעים בסירים, וכן את משטח האמייל שמתחת לחצובה ואת ראשי הגז, צריך לנקות היטב מכל שאריות האוכל. אבל כיוון שכל החלקים הללו אינם באים במגע עם הסירים – אין צריך ללבנם או לעוטפם בנייר כסף. ונוהגים להבעיר למשך כחצי שעה את כל הלהבות.

דין מאכל שנופל לתחתית הגז
דרך אגב ראוי לציין שבכל השנה יש להחמיר שלא לאכול מאכלים שנפלו על האמייל שמתחת לחצובה, מפני שגולשים לשם תבשילים בשריים וחלביים ועל ידי כך האמייל נטרף. ואם ידוע שניקו את האמייל היטב, ובמשך עשרים וארבע שעות לא גלש שם תבשיל בשרי וחלבי, יהיה מותר לאכול את מה שנפל עליו. אבל כשלא נתקיימו שני התנאים הללו – יש להחמיר שלא לאכול את מה שנגע באמייל, שמא בלע טעמי בשר וחלב. ואם נפלה שם חתיכה עבה, אפשר לחתוך את הצד שנגע באמייל ולאכול את השאר.

כיריים חשמליות
מנקים את הכיריים היטב, ולאחר מכן מחממים אותן על החום הגבוה למשך כחצי שעה.
כיריים קרמיות
כיריים קרמיות העשויות ממשטח הדומה לזכוכית, שהוא עצמו מתחמם ועליו מניחים את הסירים, יש לנקותן היטב. לאחר מכן מחממים אותן על החום הגבוה ביותר למשך כחצי שעה. ויש להמתין עשרים וארבע שעות בין בישול החמץ האחרון לתחילת בישולי הפסח.
(הערה למעיינים: חימום זה הוא ודאי ברמה של ליבון קל, שאם יניחו שם נייר – יישרף. וידוע שלדעת רוב
ככל הפוסקים מספיק לכיריים ליבון קל (רמ"א תנא, ד, מ"ב לד), וזאת משום שמה שעלול לגלוש מהסירים הוא נוזלי, ולכן מצד הדין מספיקה לו הגעלה בלבד, והחמירו בחמץ והצריכו ליבון קל. ואף אם פעם נפל עליהם דבר יבש, מעיקר הדין לאחר שעברו עשרים וארבע שעות הולכים אחר רוב תשמישו, כפי שפסק השו"ע תנא, ו. ואף האשכנזים נוהגים כך בשעת הדחק (מ"ב תנא, מז). בנוסף לכך, לדעת ערוגות הבושם גם לעניין חום הליבון אומרים כבולעו כך פולטו, וכתב במנח"י ח"ג סו שאפשר לסמוך עליו בשעת הדחק. וכאן אין דרך אחרת להכשיר).

שיש וכיור
מנקים אותם היטב, ולאחר מכן המקלים מסתפקים בעירוי מים רותחים על כל השיש והכיורים. אפשר לשם כך להשתמש גם במכשיר הקיטורית, שחום האדים היוצאים ממנו מאה מעלות.
והמחמירים, בנוסף לכך מצפים את השיש בשעוונית או בנייר כסף עבה, וכן בכיור מניחים כיור פלסטיק. ובשיש שנזהרים שלא להניח עליו ישירות סירים רותחים מפני החשש שיתקלקל, גם המחמירים יכולים להסתפק בעירוי מים רותחים בלא כיסוי שעוונית או נייר כסף (יעוין בפניני הלכה פסח ע' (146-147).

פלטה של שבת
פלטה חשמלית מנקים היטב, מחממים על החום הגבוה למשך שעתיים, ומצפים בנייר כסף.
פלטת נחושת שמניחים על הגז אפשר להכשיר באחד משני אופנים: א) לנקותה וללבנה ליבון קל. ב) לנקותה, לחממה כמו בשבת למשך שעתיים, ובנוסף לכך לצפותה בנייר כסף (פניני הלכה פסח ע' 151).

מיקרוגל

נוהגים להכשירו בארבעה שלבים. א) מנקים אותו היטב משאריות אוכל שאולי נותרו בו מחמת גלישת מאכלים או מזיעת המאכלים שיצאה עם האדים. ב) כיוון שיש לחשוש שאולי גלש איזה מאכל חמץ על הצלחת המסתובבת, יש להניח דבר שיחצוץ בין הצלחת למאכלים שמחממים בפסח. ויותר טוב להחליף צלחת לפסח. ג) להמתין עשרים וארבע שעות כדי שהטעם הבלוע בו ייפגם. ד) כיוון שבליעת החמץ שבו נעשית על ידי האדים העולים מהמאכלים המתחממים במיקרו גל, לפיכך הכשרתו על ידי הנחת צלוחית מים וחימומה למשך זמן ארוך מעט מהמקובל (פניני הלכה פסח ע' 152).

מדיח כלים
מנקים היטב את המסננת, שפעמים רבות נתקעים בה שיירי מאכל. מפעילים את המדיח על החום הגבוה ביותר, וכבולעו כך פולטו. ולגבי המגשים, לכתחילה רצוי להחליפם, או להגעילם במים רותחים או בעירוי של מים רותחים. וכשקשה להגעילם או להחליפם, אפשר להגעילם בהדחה בתוך המדיח בתוכנית הארוכה והחמה ביותר.

ובכל מקרה צריך להמתין עשרים וארבע שעות אחר ההדחה האחרונה של כלי החמץ.
ויש מחמירים ומחשיבים את המדיח ככלי ראשון, שכדי להכשירו צריך להכניס לתוכו ברזל מלובן כדי שירתיח את המים. וכיוון שקשה מאוד לבצע זאת במדיח ביתי, אין דרך להכשירו לדעת המחמירים. והמקלים יש להם על מה לסמוך (פניני הלכה פסח ע' 153).

שולחן האוכל
השולחנות שלנו עלולים להתקלקל בעירוי של מים רותחים, וקל וחומר עם ברזל מלובן. לכן העיקר לנקותם היטב, ואח"כ להדביק עליהם ניילון או נייר לכל משך הפסח, כדי ליצור חציצה קבועה בין השולחן לכלים ולמאכלים של פסח. על הנייר או הניילון יפרשו את המפה, וטוב להקפיד שלא להניח סירים רותחים ישירות על השולחן, אלא על צלחת הפוכה וכדומה (פניני הלכה סח ע' 154).

מקרר וארונות מטבח
כיוון ששימושם בצונן, החשש היחיד הוא שמא נשארו בהם פירורי חמץ, ולכן הכשרתם בניקוי. ובמקומות שקשה לנקות, כדוגמת החריצים שבצד הגומיות שבדופן המקרר, ויש חשש שאולי נתקעו שם פירורי חמץ – ינקו עם הרבה מי סבון או חומר אחר שיפגום את הפירורים מהיות ראויים למאכל כלב, ואין חובה לפתוח את הגומיות כדי להוציא את הפירורים הטמונים שם.

כשהיו מדפי הארונות מעץ טבעי, פעמים רבות שהיו בהם סדקים והיה קשה לנקותם באופן מוחלט מחמץ שנדבק בהם, ולכן הורו האחרונים לצפות את המדפים בנייר או מפה (מ"ב תנא, קטו). אבל במדפים חלקים כשלנו, אין חשש שנשאר עליהם חמץ, ולכן אחר ניקיון טוב אין חובה לפרוש עליהם נייר או מפה. ואע"פ כן רבים נוהגים לצפות את המדפים בניר.

הצטרפו לקבלת רביבים

הרשמה לניוזלטר שלנו

עוד ברביבים

חיפוש בטורי רביבים

דילוג לתוכן