חיפוש

לוח אירועים

 • מחנה קיץ תורני תשפ"ד
  05/08/2024 – 11/08/2024 |

 • שאל את הרב

  שאלות ששלחתם

  שאלות אחרונות

  שימוש בתנור ביום טוב

  הרב, שלום. ברשותי תנור שאין מצב "שבת", דהיינו הוא עובד על תרמוסטט. האם מותר להשתמש בתנור ביום טוב ?

  מותר להשתמש בו על ידי שעון שבת, ומותר לפתוח אותו כדי לראות את מצב התבשיל רק כאשר נורת החימום דולקת. יש להכינו מראש על רמת החום הנדרשת מבלי לגעת בכך בחג.

  הלכות יום טוב מובאות באופן קצר ובהיר בספר הקיצור לפניני הלכה שיצא כעת לאור.

  מחבר התשובה: הרב אורן מצא

  2024-06-11 06:09:29

  סיכון חיים למען הצלת גופת שבוי

  האם מותר לחייל לסכן את חייו ולהיכנס לתוך איזור תחת אש ועם מטענים רבים על מנת לחלץ גופת ישראל מהשבי? (בהנחה שלאותה משימה שהוא נשלח אליה ודאי שיש שם רק גופות ולא אנשים חיים). בהסתכלות הלכתית נטו, האם זה מותר? (כי הרי ודאי שחייל הוא חלק ממערכת שלמה ויש לו פקודות והוא חייב לבצע אותן ויש פה גם ערך מדינתי וחיזוק הרוח וכו'… אין לי ספק שיש פה עוד שיקולים גדולים ביותר… אך אני שואל בבחינת ההלכה נטו)

  כן. שהרי במצב מלחמה השיקולים אינם פרטיים – אדם מול אדם, אלא השיקול הוא ניצחון המלחמה, כאשר כל הצלחה שלנו היא כשלון לצד השני, ובנוסף לכך הדבר מגביר את מורל החיילים והעם.

  פניני הלכה שבת כז, יב: "…נפילת הגופות פוגעת במורל החיילים, והחברה הישראלית מוכנה לשחרר מחבלים עבור החזרתם, הרי שיש בהצלת גופות משום פיקוח נפש."

  מחבר התשובה: הרב אורן מצא

  2024-06-06 23:41:18

  יש לך שאלה?

  סעודת ראש חודש

  יחד עם השמירה הקפדנית על כללי הזהירות הנדרשים למניעת התפשטות המגיפה, כיוון שבימים אלו אנו פנויים יותר, יש בידינו הזדמנות להדר במצוות שמחת ראש חודש, ובמיוחד כשמדובר בראש חודש ניסן שהוא הראשון לחודשים. אמנם אין חובה לשמוח בראש חודש בסעודה ומשתה, אבל מצווה יש להרבות ולשמוח בסעודת ראש חודש (שו"ע או"ח תיט, א, פנה"ל זמנים א, 6).
  המצווה להוסיף לכבוד ראש חודש דבר מאכל מיוחד, והמהדרים אוכלים בשר ושותים יין, ומי שאינו שמח בכך, יהדר במאכל ובמשקה שמשמח אותו. טוב לערוך את השולחן לכבוד סעודת ראש חודש בדרך כבוד. מצווה לקבוע את סעודת ראש חודש על פת, שבכך מכבדים את הסעודה וגם זוכים לברך את ברכת המזון מהתורה (פנה"ל זמנים א, ו).
  בזכות שנשים לא חטאו בחטא העגל, נתן הקב"ה לנשים את שכרן בעולם הזה, "שהן משמרות ראשי חודשים יותר מן האנשים", ומהדרות למעט במלאכה בראש חודש. ונתן להן שכר לעולם הבא, שהן עתידות לחדש את נעוריהן כמו הלבנה שמתחדשת, שנאמר (תהלים קג, ה): "הַמַּשְׂבִּיעַ בַּטּוֹב עֶדְיֵךְ תִּתְחַדֵּשׁ כַּנֶּשֶׁר נְעוּרָיְכִי" (פרקי דרבי אליעזר מה). אבל הכנת סעודה אינה נחשבת מלאכה, אלא להפך, השביתה ממלאכה נועדה לשם התפנות להכנת סעודות משמחות ולימוד תורה, כמו בחול המועד שאסור לעשות מלאכה אבל מצווה להכין סעודות משמחות.
  אולם כיוון שמעלת נשים בראש חודש יותר מגברים (פנה"ל זמנים א, ז), גברים שיודעים לבשל, בלא להשאיר אחריהם עבודת ניקיון מכבידה לנשים, יש צד של הידור שביום שאינם עובדים, יכינו את סעודת ראש חודש.

  שיעורים אחרונים:

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  דילוג לתוכן