הדרך שלך להקיף את התורה!

שאל את הרב

שאלות ששלחתם

שאלות אחרונות

חתונה אחרי גירושין

כמה זמן צריך גבר לחכות להתחתן בשנית אחרי הגט?

לגבר אין הגבלת זמן

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2023-05-14 08:22:04

חסה מהגינה

שלום, משפחתי מאוד לייטית ולא מקפידה בהכל. אמא שלי מאוד לא אוהבת לקנות ירק מרוסס כגון חסלט. היא אוהבת אורגני ואומרת שהיא מנקה טוב טוב עם סבון ושזה יותר בריא. אני לא יודעת אם יש אפשרות כזו לאכול ירק שהוא לא חסלט. כמו כן התחילה לגדל ירקות בגינה כמו חסה סלרי וכוסברה. האם יש דרך להכשיר את הירקות הללו?

אפשר לכתחילה לעשות כפי שאמא שלך עושה, כך גם אני עושה, כפי שבאר הרב מלמד בספרו פניני הלכה כשרות בפרק העוסק בחרקים, שאפשר בהחלט להשרות את ירקות העלים כמה דקות במים עם סבון, ולאחר מכן לשטוף היטב.

אפשר לקרוא מספרי פניני הלכה דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2023-05-04 18:26:56

הלכות שבת

שלו' למו"ר ברצוני לברר מה מותר ומה אסור בעניין בישול בשבת. א. האם מותר להוסיף מים קרים על משקה חם שנמצא בכלי שני ב. והאם מותר להוסיף מים חמים על משקה קר במטרה לחממו מעט?? תודה לרב

הלכות בישול מובאות בפניני הלכה שבת פרק י. ניתן לקרוא מהספרים דרך האתר של פניני הלכה.

א. כיון שמדובר במים – מותר. הדין הוא כזה – כלי שני אינו מבשל את רוב המאכלים, אך משני צדדים החמירו שלא ליתן בו דבר חי: א – יש מאכלים שכיון שמתבשלים בקלות, מתבשלים גם בכלי שני, וקשה לדעת על מאכל האם הוא מקלי הבישול או לא. ב – יש חשש שנתינת מאכל בכלי שני נראית כבישול. אמנם כאשר ברור שהמאכל או המשקה אינם מקלי הבישול, כגון מים ושמן, מותר ליתנם בכלי שני רותח.

ב. מצד הדין מותר לשפוך מים ישירות מהמיחם לתוך משקה קר ובתנאי שהמשקה הקר לא יגיע לחום שהיסל"ב (45 מעלות), כמבואר בסימן שיח יא-יב, אמנם למעשה המנהג להחמיר בזה גם מפני שאנשים לא מכירים קולא זו והדבר עלול לגרום להם לחשוב שאתה עובר באיסור או לגרום להם לעשות כמוך ולשים יותר מדי מים חמים, וגם מפני שבקלות אפשר לטעות בזה ולשים יותר מדי מים חמים. לכן נכון לכתחילה להעביר את המים החמים לכוס וממנה לשפוך לכוס אחרת כמה שרוצים.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2023-05-05 02:03:32

סליחות בה"ב

לכב' הרב, הרבה שנים התפללתי במקום בו אומרים סליחות בה"ב. לא קיבלתי על עצמי במפורש לומר אותן לתמיד. כעת מתפלל לרוב במקום שלא אומרים האם אני חייב התרת נדרים אם לא רוצה ךהפסיק לומר אותן

אתה יכול לסמוך על ההתרה הכללית שכל אחד עושה בתחילת השנה לפני ראש השנה ויום כיפור, שנועדה בדיוק עבור סוג זה של נדרים, כמבואר בפניני הלכה ימים נוראים סוף פרק ה. אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2023-05-08 06:52:30

יש לך שאלה?

דבר תורה לפרשת כי תשא – האמונה בהנהגת ה'

תוכן עניינים

בפרשת השבוע אנו נתקלים באחד החטאים הנוראים של עם ישראל במדבר, חטא העגל. ברצוני היום להאיר נקודה אחת בחטא הנורא, נקודה יסודית ועמוקה שאם היא מקולקלת היא מביאה אותנו להרבה מאד דברים רעים. נקודה זו היא נקודת האמונה.

עלינו להבין שלמרות התכנונים והתוכניות, הרצונות והשאיפות, הציפיות והתקוות שלנו – הקב"ה מנהל ומשגיח על העולם, וצריך להיות בענווה גדולה ולקבל את הסדר האלוקי.

אי ההבנה של נקודה זו גורמת לנו לא לראות את המציאות באמת, ומביאה אותנו לטעויות בחיים, ולהרבה צער, עצב ועוגמת נפש, לכעס, לחץ ומתח. אם נצליח לשנות נקודה זו חיינו יישתנו מן הקצה לקצה, אלא שהדבר קשה מאוד שכן אנו בונים בניינים שלמים על סמך הנחות יסוד, ציפיות ורצונות, וכאשר התוכניות לא יוצאות לפועל קשה לנו לקבל זאת.

על פי הפשט חטא העגל מתרחש כיוון ש"וירא העם כי בושש משה לרדת מן ההר ויקהל העם על אהרן ויאמרו אליו קום עשה לנו אלוהים אשר ילכו לפנינו, כי זה משה האיש אשר העלנו מארץ מצרים לא ידענו מה היה לו". משה מתעכב ולא מגיע לפי התכנון, וזה הוביל לחטא העגל.

המחשבה שהאדם יודע מה צריך להיות ומתי זה צריך להיות היא מחשבה קטנה ומקטינה, כפי שאנו מקפידים לקרוא בתענית הציבור: "כי לא מחשבותיי מחשבותיכם ולא דרכיכם דרכי נאם ה', כי גבהו שמים מארץ כן גבהו דרכי מדרכיכם ומחשבותיי ממחשבותיכם".
זו הנקודה שגורמת לחטאים החמורים ביותר ולקלקולים עליהם אנו צמים.

כך למשל ניתן להסביר כיצד יתכן שיש עיוורים שלא רואים שאנו בראשית צמיחת גאולתנו?! התשובה היא שזה מפני שהם ציפו ותכננו גאולה בדרך אחרת. הם חשבו שגדולי הדור יובילו את מהלך הגאולה, ולכן כאשר מי שהוביל את העניין היו אנשים שמקיימים את המצוות למחצה, לשליש ולרביע, הם כפרו בתהליך.

ההחלטה שהדברים צריכים להיות דווקא על פי התיכנון שלנו, מובילה לכעס, עצבות וצער, כאשר הדברים לא מתנהלים כפי שאנו רוצים, כפי שכותב מרן הרב קוק זצ"ל שהתנאי לשמחה ואושר הוא אמונה עמוקה שהדברים שקורים הם מה שצריך לקרות.

יהי רצון שנזכה להרבות באמונה גדולה, ומתוך כך לראות את יד ה' במציאות, ולפעול עם א-ל, בשמחה ובאושר,
בנחת רוח ויישוב הדעת.

אולי יעניין אותך

סוחר תכשיטים ולקוח - revivim 1048

ההבדל בין תורת ארץ ישראל לתורת חוץ לארץ

⬅️ מה הגורם העמוק לשוני המהותי בין תורת ארץ ישראל לתורת חוץ לארץ? ⬅️ מעשה פלאי בסוחר באבני חן ומרגליות ⬅️ כיצד הגיבו הנכדים של המחבר למעשה ומדוע? ⬅️ מדוע קשיי הפרנסה גדלו מאשר הקשיים שהיו בעבר? ⬅️ דרושים: סיפורי מופת חדשים
דילוג לתוכן