Search
לוגו ישיבת הר ברכה
Search
Close this search box.


הדרך שלך להקיף את התורה!

שאל את הרב

שאלות ששלחתם

שאלות אחרונות

בין חמה לצל

שלום הרב, לפי מו"ר הרב מלמד, האם יש לחשוש בימינו לדין של לא לעמוד בין חמה לצל בשלושת השבועות ?

אם היתה בזה בעיה זה היה כתוב בפנה"ל כשרות בפרק לו העוסק בסכנות. עיי"ש שאין צורך לחשוש לכל הדברים הללו, וכמנהג העולם שלא לחשוש לעניין זה כלל. ובאמת גם לחוששים, כמעט ואין זה מעשי – 1. מדובר דווקא על הליכה בשביל שהוא בין חמה לצל. כמו כן כתב ערוך השולחן שעניין זה מתייחס רק להליכה מחוץ לישוב ולא בתוך העיר, וכפי שכתב הא"א (בסי' הנ"ל) שדברי המחבר אינם שייכים במקום שמצוייים אנשים ובמקום ישוב, והוסיף שנראה שהוא הדין לעיבורה של עיר. וכן דעת החזו"א (דינים והנהגות כ' ה').

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-07-24 15:46:23

1. הכשרת כלי 2. חרקים בכרובית

שלום וברכה, 1. בטעות כיסיתי סיר בשרי עם מכסה פרווה מזכוכית שמסביבו פס סיליקון שחור. איך הופכים את המכסה שוב לפרווה. 2. קראתי בכשרות ב' על כרובית וברוקולי, אם הבנתי נכון, מספיק בדרך האמצע לפרק אותה לחלקים ולהשרות במי סבון ואז לבשל? ככה גם עלים ירוקים? גם שומר שנגוע יותר?

  1. אם לא היה מאכל בשרי רותח בסיר בשעת הכיסוי, המכסה נשאר פרווה. אם היה מאכל בשרי רותח בסיר, צריך להכניס את המכסה כמה שניות לתוך סיר יותר גדול עם מים מבעבעים מרתיחה. לא משנה איזה סיר – בשרי או חלבי או פרווה, העיקר שיהיה נקי.
  2. עלים ירוקים כמו חסה וכרוב וכן שומר דינם יותר קל מכרובית וברוקולי, שהרי אפשר לנקות אותם לגמרי לאחר שרייה במי סבון.

לנוחותך אביא לך את הדינים הנוגעים לשאלתך מתוך ספר הקיצור לפניני הלכה (https://shop.yhb.org.il/product/kitzur/):

ירקות עלים

טז. הרוצים להדר כשיטת המחמירים, אינם יכולים לאכול ירקות עלים מגידול רגיל, כדוגמת חסה, כרוב, פטרוזיליה, שמיר וכוסברה, משום שגם שרייתם במים עם סבון ושטיפה טובה, לא תמיד מורידה את כל השרצים הזעירים שיש בהם. לכן הם קונים ירקות עלים שגידולם נקי יותר משרצים. אמנם גם אותם לפעמים צריך לנקות, לפי ההוראות שעל השקית.

יז. הנוהגים כדרך האמצע, משרים את ירקות העלים של גידולים רגילים כארבע דקות במים עם חומר שממוסס את הדבק שברגלי השרצים, כמלח, חומץ או סבון (סבון יעיל יותר, וסבון 'סטרילי' בריא יותר), ולאחר מכן שוטפים אותם במים זורמים. פעמים רבות התוצאה לאחר ניקוי טוב, מועילה גם לשיטת המחמירים.

יח. הרוצים ללכת כפי עיקר הדין, מסתפקים בשטיפה טובה והתבוננות בעלים במבט רגיל לוודא שאין שרצים. אבל נכון יותר לנהוג כדרך האמצע. לעיתים העלים מאיכות גרועה, ומלאים בשרצים שנראים היטב לעין, וכדי לנקותם צריך לשטוף שוב ושוב, עד שיהיו נקיים לגמרי.

יט. יש לשים לב בעת השריית העלים ושטיפתם, שהמים יגיעו לכל הקפלים והסדקים שבהם. לפיכך, בירקות כדוגמת חסה, כרוב וארטישוק, צריך לפרק את העלים לפני ניקיונם. כאשר מתכוונים לחתוך את העלים לסלט, עדיף לחותכם תחילה ואחר כך להשרותם ולשוטפם, מפני שככל שהם חתוכים יותר, כך המים מגיעים יותר בקלות לכל המקומות שבהם.

מאכלים שלא ניתן לנקות כראוי

כ. בכרובית, ברוקולי וקלחי תירס אין אפשרות להוציא בהשרייה ושטיפה את כל השרצים הזעירים, הואיל וזרם המים אינו מגיע בעוצמה למקומות שהם נחבאים בהם. לכן המחמירים צורכים רק גידולים שגודלו בתנאים מיוחדים שלא מתפתחים בהם שרצים. והנוהגים על פי עיקר הדין מסתפקים בשטיפה טובה, שאין לחשוש לשרצים זעירים שאדם אינו רואה. ונכון ללכת לפי דרך האמצע ולהשרותם במים עם חומר ממוסס למשך כארבע דקות, ולשוטפם היטב.

כא. עלי בצל ירוק וכרתי (כרישה-לוף): למחמירים יש לקנות גידול מיוחד, או לחתוך כל עלה לשניים, להשרותו במים עם סבון ולשוטפו תוך שפשופו לכל אורכו. לפי עיקר הדין לא צריך לחותכו, אלא לשוטפו כמו שהוא. ונכון לחתוך כשלושה ס"מ ממקום החיבור שבין הבצל לעלה ולזורקו, שבאזור זה החשש לשרצים גדול יותר, ואת שאר העלים להשרות כמו שהם במים עם חומר ממוסס ולשטוף.

כב. תות שדה: למחמירים ניתן לאכול תותי שדה מגידול רגיל רק אם מקלפים את קליפתם, או משרים אותם במים עם חומר ממוסס, ושוטפים תוך הברשה יסודית של הקליפה. לפי עיקר הדין מותר לאכול תות שדה כדרכו. ונכון יותר לחתוך את מקום החיבור של התות לענף, להשרות במים עם חומר ממוסס ולשטוף היטב. כך יש לעשות גם בפטל ובתות עץ.

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-07-24 07:29:19

אירוע לכבוד עבודי חברה בסינמה שלושת השבועות

שאלתי אתמול, לגבי אירוע עובדי חברה שנעשה בסינמה סיטי בשלושת השבועות. נשאלתי בתגובה מה יכלול הערב. הערב יכלול שיחות עם העובדים, סרט ואוכל. האם אפשרי ללכת בשלושת השבועות?

מכיוון שלא מדובר על מופע סטנדאפ או משהו כזה, ויש צורך שתהיי שם, אפשר ללכת גם אם זה יוצא בתשעת הימים. לגבי הסרט, כדאי לבדוק מראש שאין שם קטעים שלא ראוי לאדם דתי לראות. אם הוא לא ראוי, אז תלכי לשאר הערב חוץ מהסרט.

אביא לך את הדינים הרלווניים בקיצור כפי שהם מופיעים בספר הקיצור לפניני הלכה שיצא זה עתה לאור (https://shop.yhb.org.il/product/kitzur/)

בילוי ונופש בשלושת השבועות

ב. עד סוף חודש תמוז מותר לטייל ולנפוש במלון וללכת לבריכה. אבל טיול שיש בו משתתפים רבים, לכתחילה אם אפשר עדיף שלא לקיימו בימים אלו, כי יש בו שמחה יתרה.

ומשנכנס אב, יש להימנע מטיולים ובילויים שעיקרם לתענוג ושמחה, אמנם מותר לצאת לטיול או לנופש שנועדו בעיקר לצורך לימודי או בריאותי. וכן מי שמסיבות בריאותיות הורו לו לשחות, מותר לשחות בתשעת הימים. ומי ששוחה כחלק מאורח חיים בריא, או מי שנמצא באמצע לימוד שחייה, נכון שיעשה הפסקה בשבוע שחל בו תשעה באב.

שמחה של רשות

ג. בכל שלושת השבועות אסור לנגן ולשמוע כלי נגינה, ואסור לערוך אירועים שיש בהם שמחה יתרה. לפיכך אסור להשתתף במסיבות, ערבי שירה וחוגי ריקוד. וכן אסור להשתתף בקונצרט אפילו שמנגנים בו מוזיקה עצובה.

ד. כאשר מקיימים אירוע תרבותי, מותר להשמיע בו נגינה עצובה לזכר ירושלים אפילו בתשעת הימים. וכן מותר ללמוד נגינה עד שבוע שחל בו תשעה באב, הואיל ואין בזה שמחה, וטוב שילמדו ניגונים עצובים. וכן מותר לקיים חוג אירובי עד סוף חודש תמוז, מפני שעיקרו לצורך התעמלות, וישתדלו להתאים מוזיקה שאינה שמחה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-07-24 07:11:36

כשרות גג רפרפת בפרגולה לסוכה

האם גג רפרפת חשמלי עם שלבים מאלומיניום שיכולים להיות נצבים ואז חמתה מרובה מצילתה ובחלק אחר של הזמן השלבים שוכבים ואז הגג אטום, האם פרגולה כזאת יכולה להיות כשרה עם שלבים נצבים וסכך כשר

כן. רק צריך לשים לב ששמים כמות של סכך כזו שגם ללא השלבים הוא עושה צל מרובה מהחמה, באופן שלא מתחשבים בסכך שנמצא בדיוק על השלבים עצמם, שהרי הוא לא עושה צל.

דין זה מבואר במשנה ברורה תרכו, יז. וכן בספר מקראי קודש הררי ה, מה הערה קכד.

בנוסף לכך, לכתחילה טוב לשים בין הפרגולה לבין הסכך – קורות עץ שעליהם הסכך נשען, מדין 'מעמיד', כפי שמובא בפניני הלכה סוכות, ובספר הקיצור לפניני הלכה (https://shop.yhb.org.il/product/kitzur/): "מותר לכתחילה להשעין את הסכך על כותל אבנים, אבל טוב שלא להשעינו על דבר שפסול לסכך, כגון ברזל, פלסטיק או קרשים שמקבלים טומאה. לפיכך, מי שמסגרת סוכתו מברזל, טוב שיניח על הברזל קורות עץ, ועליהן ישעין את הסכך."

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-07-23 10:59:41

שלושת השבועות

שלום כבוד הרב, רציתי לשאול בקשר לשירים בשלושת השבועות אני קראתי מה שהרב כתב לעניין שירים אבל לא הבנתי כ"כ מה זה שירים סתמיים כל שיר שומעים היום הוא שיר סתמי? גם אם יש בוא קצב?

יש שירים עצובים, יש שירים סתמיים – לא שמחים ולא עצובים, ויש שירים שמחים. עד תשעת הימים אסור רק שמחים. אביא לך את הדברים כפי שהם כתובים בספר הקיצור לפניני הלכה (https://shop.yhb.org.il/product/kitzur/):

ה. מותר לשמוע שירים שאינם שמחים דרך מכשירים אלקטרוניים ביתיים עד סוף חודש תמוז, מפני שאין בשמיעה כזו חגיגיות כשאינה בקול רם. ומראש חודש אב מותר לשמוע רק שירים עצובים.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2024-07-22 08:15:47

יש לך שאלה?

הצטרפו לקבוצות הלימוד שלנו!

הרב אליעזר מלמד

רביבים

הרב אליעזר מלמד

בקבוצה תוכלו לקבל את הטור 'רביבים' של הרב אליעזר מלמד מדי שבוע. הקבוצה שקטה.

לימוד יומי בנ"ך

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-10 דק, להאזנה, הכולל את הקראת הפרק בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת הנביאים והכתובים!

דף יומי

הרב מאור קיים

האזינו לשיעור בן כ-20 דקות, בליווי הסבר בהיר ומרתק ובצירוף תמונות להבנת הסוגיה!

פרשת השבוע

הרב יונדב זר

לימוד יומי בן כ-20 דקות להאזנה, הכולל הקראת העלייה של אותו יום בליווי הסבר קצר ובהיר לידיעת התורה!

דף יומי

הרב גור גלון

לימוד הדף היומי, בן כ-25 דק' להאזנה וקריאה הכולל הסבר קצר ובהיר של סוגיית הדף שלא ישאיר אותך מאחור!

פרק יומי במשנה

הרב נתן ארונס

הרב נתן ארונס מקריא ומסביר באופן בהיר ותמציתי על הפרק היומי במשנה. שיעור האזנה יומי בן כעשר דקות.

הפנינה היומית

הרב גור גלון

לימוד יומי בן כ-10 דק', לצפייה, האזנה וקריאה של שתי הלכות מתוך פניני הלכה, לידיעת ההלכה למעשה והקפת הנושאים הרלוונטיים לחיים!

דבר תורה לפרשות אחרי מות קדושים – ההדר של חכמת החיים

בפרשת 'קדושים' מופיע הציווי המפורסם: "מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן וְיָרֵאתָ מֵּאֱ-לֹהֶיךָ אֲנִי ה'".

ננסה להבין את טיב הציווי דרך שלוש זוויות שונות המשלימות אחת את השנייה: פרשה, סמיכות פרשיות וניסוח.

קדושת חיים

פרשת קדושים מציבה חזון כבר בפסוק הראשון: "דַּבֵּר אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדֹשִׁים תִּהְיוּ …". כלומר, קיימת כאן תביעה לקדושת החיים אצל כל יהודי באשר הוא! הסיבה לכך נועצה בחיבור בין ישראל לקב"ה כפי שמופיע בסוף הפסוק: "… כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵיכֶם".

ניתן ללמוד מכך כי המצוות המופיעות בפרשת קדושים מתמצתות יותר מכל את רעיון קדושת החיים. כך, אדם הקם בפני זקן כפי שהפרשה מצווה, בעצם פעולתו מרומם את חייו ומנחיל ערכים נצחיים למציאות הממשית.

 חכמת חיים אל מול מיסטיקה טמאה

דרך סמיכות פרשיות ניתן ללמוד על היחס בין שתי מצוות, ובכך להעמיק יותר בטיבם. הציווי 'מפני שיבה תקום' נמצא בסמיכות לאיסור פנייה לאובות ולידעונים, שנאמר:  "אַל תִּפְנוּ אֶל הָאֹבֹת וְאֶל הַיִּדְּעֹנִים אַל תְּבַקְשׁוּ לְטָמְאָה בָהֶם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם".

ניתן לומר כי אדם שמחפש עזרה ותושייה דרך מיסטיקה של אובות וידעונים הוא טמא מחשבתית!  כיוון שקדושת החיים שהתורה מצווה אותנו דרך ציווי זה הוא לחיות מתוך שיקול שכלי 'ישר' המתגלה בזקנים, לשמוע מה יש לחכמת חייהם ולניסיונם לומר ולעזור. ואילו  המבקש "קסמי שווא" בדמות מיסטיקה כזו או אחרת מתעלם מהחכמה שנתן לנו הקב"ה.

וכך מבאר הרש"ר הירש את ההבדל בין שתי המצוות:

"…מפני שיבה תקום" הוא הצו החיובי המקביל בניגודו לאיסור של "אל תפנו לאובות"… עלינו להעריץ את הבינה הצלולה האנושית, ההולכת ומתבגרת בניסיונות החיים, ואת רוח האלוקים המדבר אלינו מתוך התורה, ושומה עלינו בכל מקום שנפגוש בנושאיהם בדמות "זקנים", ו"חכמים" לקום לפניהם ולהדרם" .

מנגינת הפסוק

גם ניסוח הפסוק נותן גם הוא לימוד חשוב על אופי המצווה.

  • 'מפני שיבה תקום' – המילה 'מפני' משמשת כמילת סיבה[1] – 'בגלל', והמשמעות היא "בגלל שיבה תקום".
  • 'וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן' – הדר הוא היופי החיצוני, מראה המתהדר למראה עיניים. פני – הפנים של האדם יכולים להביע רגשות ולשקף את האישיות של האדם.

כל אדם הוא בעל ערך מסוים ובעל 'כבוד עצמי'. כבוד זה יכול לנבוע מקניין עצמי שהאדם רכש (עושר, ידע, מקצוע) או ייחוס משפחתי (מלך, כהן). ואומרת התורה שהאדם[2] צריך לדחות את הכבוד שלו, ולטרוח ולקום בגלל ערכו וכבודו של האדם הזקן.

כמו כן, העולם הרוחני של האדם (אישיות, תכונות אופי, עולם ערכים) מתבטא ומשתקף דרך הפנים של האדם והבעותיו. הפנים הם סוג של מראה של הנפש, והתורה 'אומרת לנו' בצורה ישירה, כי אם הציווי היה להדר את הזקן בגלל זקנותו אזי היה כתוב 'והדרת את הזקן'. אולם, התורה בחרה לציין 'פני זקן' כדי להדגיש כי עניין ההדר לא נובע בגלל מספר השנים שהאדם חי (ואז ההדר הוא פונקציה של זמן) אלא ההדר נובעת מכבוד והערכה לאישיות ולנפש של הזקן ולעולם הערכים שהוא מסמל.

הלכה למעשה- 'כל שיבה במשמע'

בגמרא מובאות 3 דעות להגדרת הזקן שצריך לעמוד בפניו, ודעת איסי בן יהודה נפסקה להלכה: " 'מפני שיבה תקום' אפילו כל שיבה במשמע". לדבריו, הציווי לקום מתייחס לכל זקן באשר הוא, אפילו זקן עם הארץ, ואפילו זקן גוי!

איסי בן יהודה סובר כי מלבד שיער הלבן שנזרק בשיער, קיים שינוי שהתחולל בנפש האדם, ואותו התורה מצווה לכבד ולקום לכבודו. לדידו, קיים פה יסוד רוחני שהתורה מעמידה:

 ערכו של האדם המבוגר אינו נמדד לפי מידת מבחן התוצאה. איננו מערכים את האדם על פי עמלו בחייו, איננו שופטים את האדם בקריטריונים של תפוקה (צדיק, חכם וכו'), הפוך הדבר! התורה מכוונת אותנו להסתכל לשינויים שהתחוללו לאורך הזמן בנפש האדם.

כבר מראשית חייו, האדם 'נזרק' למסלול מפרך מילדות דרך נערות ועד הבגרות, במסלול זה האדם מפתח את עצמו, ומכיר את עצמו, משפחתו, קהילתו ואת העולם מסביב. במהלך שנים אלו האדם עובר תהליכים שונים בין אם הוא בוחר לבצע ובין אם לאו.

כאשר האדם עבר כברת דרך ארוכה וזהו גיל השיבה, אומרת התורה "תקום בפניו!", תכבד את האדם שעבר את מסלול החיים! כמובן, שקיים ערך לפועלו של האדם, אך זהו "ערך מוסף" ולא עיקרי, שהוא 'השתתפות במסע החיים'.

ויראת מאלקיך – אני ה'

לדעת איסי בן יהודה, התורה סמכה את הדרישה ליראת ה' (ויראת מאלוקיך) בציווי של קימה בפני כל אדם זקן, כדי לומר שמסתתרת בציווי זה גדולת ה', שיראת ה' מכוונת אליו. אדם המבין את היסוד הרוחני העומד בבסיס 'הקימה בפני הזקן' – זוכה להיפגש עם גדלות ה', ולהכיר בו.

אותה גדלות ה' היא ההכרה בתהליך שיציר כפיו של הבורא זוכה לעבור במהלך שנות חייו. במילים אחרות, גדלות ה' היא ההכרה במסלול חיי האדם בעולם הזה, המתגלה דרך אדם שגמע 'קילומטרים' רבים במסלול זה.

וממילא מובן, כי דווקא אחרי שהאדם מבין את היסוד הרוחני של הציווי, ובכך הוא מכיר את גדולת ה' יתברך, רק אז הוא יכול להשתייך לסוף הפסוק "אני ה'", הכרה בעצמיות האלוקים.

שבת שלום

[1]  "הצדיק אבד ואין איש שם על לב ואנשי חסד נאספים באין מבין כי מפני הרעה נאסף הצדיק  " , "לא תגורו מפני איש" (דברים א, טו)

[2] כמובן, שקיימים יוצאים מן הכלל. שכהן לא ילך לחפש אחר אבידה בבית הקברות, וכן תלמיד חכם פטור..

אולי יעניין אותך

דילוג לתוכן