חיפוש
לוגו ישיבת הר ברכה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ישיבת הר ברכה

החזון

בישיבת הר ברכה, אנו שואפים להצמיח תלמידי חכמים, פוסקי הלכות, המעורים היטב בחיי הציבור והמדינה, שיהיו למנהיגים רוחניים לעם ישראל.

לצידם, אנו שואפים להעמיד מדענים ואנשי מעשה תורניים ואידיאליסטים, ששורשיהם נטועים עמוק בבית המדרש.

דרך הלימוד

בישיבת הר ברכה לומדים תורה מתוך אמונה כי בכוחה של התורה להשפיע אור לעולם כולו ולתקנו.
בלימוד מודגש היחס הבריא לחיים ולמציאות, והרצון להשפיע ולפעול במדינה ובעם.
על כן, במקביל ללימודי הגמרא הישיבתיים, מתקיימים שעורים קבועים בהלכה ובאמונה, לבירור סוגיות אקטואליות באומץ, מתוך עמקות תורנית, מקוריות ואחריות.

 

לימוד גמרא בעיון

אופן לימוד הגמרא בישיבה  חותר להבנה עמוקה של יסודות ההלכה, מתוך לימוד הגמרא בבהירות ובפשטות.
אנו מאמינים, כי על מנת להבין את היסודות לאשורם ולהגדיר באופן נכון את הכללים שלאורם נקבעים הפרטים, יש צורך בראיית התמונה הכוללת ע"י הקפת חלקים רחבים מהמסכת בעיון.

המיקוד הוא בלימוד פשט הגמרא בעיון עמוק יחד עם דברי רש”י והרא”ש, וזאת כדי לגעת ביסודות ולא לאבד את ראיית התמונה הגדולה, עקב ריבוי הדעות והפרטים. לימוד העיון מחובר ללימוד ההלכה, כך שהתלמיד מצליח לראות מהכללים הגדולים עד לפרטי הפרטים המעשיים ולחברם למארג אחד.

בית המדרש ישיבת הר ברכה

אמונה

בשנות לימודיו בישיבה מקיף התלמיד את מכלול יסודות האמונה, הן דרך לימוד תנ"ך בעמקות והן בלימוד גדולי האמונה הישראלית, כספר הכוזרי, מסילת ישרים, המהר"ל וגדולי החסידות. לימודי האמונה מתייחדים גם בלימוד מעמיק ושיטתי של תורת מרן הרב קוק זצ"ל ובנו הרצי"ה זצ"ל על ידי תלמידיהם ותלמידי תלמידיהם. בין שיעורי האמונה היחודיים לישיבה: שיעור שבועי בהיסטוריוסופיה יהודית, ועיון מתקדם ביסודות הפילוסופיה כמבוא ללימוד שלם של תורת מרן הרב קוק.

מתוך היקף השיעורים ורוחב היריעה האמונית בונה התלמיד את עולמו הרוחני בצורה בהירה ושלימה.

תנ"ך

התנ"ך הוא הבסיס והשורש החי לתורה שבעל פה, ועל פי מצוות ידיעת התורה בשלימות, אנו מכוונים בישיבה את התלמידים ללמוד את התנ"ך כולו.

לשם כך, יזמנו תוכנית ישיבתית ללימוד פרק יומי בתנ"ך, כאשר מטרת התוכנית היא להקיף את כל ספרי התנ"ך בידיעה יפה ובהירה בתוך כ-3 שנים.

השירות הצבאי

מצוות השירות בצבא היא נר לרגלה של הישיבה והדבר מחלחל גם לתלמידים. מתוך כך, מפעמת בהם רוח של נחישות ומקצועיות באימונים ובשדה הקרב ואיתה תחושת אחריות לחוסנו ולמקצועיותו של הצבא ולקדושת המחנה.

השפעתם הרבה של בוגרי הישיבה וקירוב הלבבות ניכרים בכל מקום בו שירתו.

תמונת חיילים1

בישיבה שני מסלולים עיקריים, ישיבה גבוהה וישיבת הסדר:
'הסדר' – כשני שליש מתלמידנו מתגייסים במסלול זה, לאחר שנתיים מלאות של לימוד בישיבה. תקופת השירות  16 חודשים, שלאחריהם חוזרים לישיבה וממשיכים בלימוד עד לסיום שיעור ה'.
במסלול זה, עד לסוף שיעור ה', מקיף התלמיד בלימוד מסודר ומעמיק את כל יסודות התורה, האמונה, התנ"ך וההלכה.

ישיבה גבוהה – כשליש מתלמידנו, ממשיך לאחר השנתיים בלימוד במסלול זה, בו מקדישים הלומדים שנים רצופות ללימוד תורה בשקידה, מתוך שאיפה לצמוח ולהיות תלמידי חכמים גדולים ומובילים, בתורה וביראת שמים להרבצת תורה בישראל.

במסלול זה, ניתן להתגייס לאחר שיעור ד' , לתקופת שירות מקוצרת במסגרת "הסדר מרכז" או באופן עצמאי.

מסלולי המשך

בישיבה מספר מסלולי המשך בהתאם לכישרונותיהם של התלמידים:

כולל רבנות – מיועד לתלמידים מוכשרים הרואים עצמם מתאימים לשמש כרבני קהילות, מורי הוראה ורמי"ם בישיבות, וממשיכים להעמיק שנים רבות בלימוד התורה.

כפר הסטודנטים "שילובים" הר ברכה – הכפר הוקדם מתוך תפיסה שהתפתחות בעולם האקדמי ובעקבותיה במגוון תחומי העיסוק השונים הינה המשך ישיר לשל גילוי ערכי התורה בעולם ואיננה עומדת באופן מנוגד ונפרד מבית המדרש.

בכפר נהנים הסטודנטים והסטודנטיות ממסלול ייחודי המשלב לימודי קודש ושיעורי תורה, לימודים לתואר ראשון, תכנית חברתית עשירה והתנדבות בקהילה.
הכפר מיועד לבחורים רווקים ונשואים, בוגרי צבא, ישיבות ומכינות לתואר ראשון (קיימת גם תכנית לתארים מתקדמים – תואר שני ושלישי).
כפר הסטודנטים מונה כיום למעלה מ-120 סטודנטים ומאות מבוגרי התכנית זוכים להגשים את חזון חיבור התורה אל חיי המעשה.

מכון הוראה – תלמידים המעוניינים יכולים להמשיך בלימוד בישיבה ובמקביל ללמוד לתואר ראשון בחינוך + תעודת הוראה במכללות לחינוך – במסגרת תוכניות המיועדות לבני ישיבות.

תוכנית מורים ורמ"ים – התוכנית מעודדת מורים ורמ"ים להוסיף שעות בלימוד תורה בשעות אחר הצהריים ובימים חופשיים. המורים מחדדים אחד את השני בסוגיות החינוך האקטואליות ובמבחני הרבנות. את התוכנית מלווה הרב גור גלון, ראש ישיבת ההסדר.

בוגרי הישיבה

הישיבה זוכה לראות את בוגריה משתלבים בהצלחה רבה כמובילים בעשייה התורנית, החינוכית והלאומית. בישיבות, בבתי ספר, בבניין הארץ, בתחומי התקשורת ובמקצועות חופשיים, בוגרי הישיבה מקדשים שם שמיים, ומיישמים הלכה למעשה את תורת ארץ ישראל. אורה של הישיבה נפוץ ומאיר בקרב בוגריה, במשפחותיהם ובהליכותיהם. באופן בולט ביותר נשמר קשר חי בין הישיבה לבוגריה, בביקורים, בלימוד, בשמחות ובשותפות של אהבת תורה.

לבוגרי הישיבה חלק מרכזי ביותר בפיתוח היישוב הר ברכה. רבים מבוגרי הישיבה קובעים ביישוב את ביתם ובונים בו את עתידם. ביניהם רבנים, מחנכים, מהנדסים בתחומים שונים ופעילי ציבור, כולם מתוך אחריות ציבורית ולאומית, ומסירות לקהילה ולחברה.

מכון הר ברכה הוא מוסד למחקר ויצירה רוחנית מבית מדרשה של ישיבת הר ברכה, במסגרתו שוקד צוות החוקרים על פיתוח והפצה של חכמת התורה בדרכים רבות ומגוונות ביניהם: מחקר, ניסוח כתיבה והוצאה לאור.

בין הספרים הבולטים שיצאו לאור במכון:
סדרת ספרי ההלכה 'פניני הלכה' מאת הרב אליעזר מלמד שליט"א.
סדרת ספרי ר' צדוק הכהן מלובלין, סדרת ביאורי לכתבי הרב קוק וסדרת 'בינה לעיתים'.

לצד זאת, עוסק המכון בהוצאתם לאור של ספרי היסטוריה למוסדות החינוך הממלכתיים-דתיים.

למידע נוסף על פעילות המכון>>

לצד רבני ואברכי הישיבה המתגוררים בהר ברכה, רבים מהבוגרים בוחרים להקים את ביתם בהר ברכה, מתוך הקשר החי לישיבה ומאהבת המקום. בכך זוכים לקיים את מצוות ישוב ארץ ישראל בהידור רב.
המגורים בקו הראשון של ההתיישבות, מחזקים את הנוכחות היהודית בלב הארץ ומוסיפים ביטחון ועוצמה למדינת ישראל כולה.

טעימה מהנעשה בשנה החולפת

דילוג לתוכן