שאל את הרב

שאל את הרב

חיפוש שאלות ותשובות במערכת

השתמש בטופס להלן לצורך חיפוש במערכת

ב:

שלח שאלה

Displaying 61 – 80 of 1605123456789

מעשרות בצבא

+

חיילים שתופסים קו/מלחמה – סמוך ליישובים ערבים \יהודים.העוסקים בגידול חקלאי של פירות, דגן, קטניות וירקות. האם עליהם להפריש תרומות ומעשרות בטרם יאכלו מהפירות? אשמח לפירוט כמה שניתן

כדי לדעת את ההלכה כראוי אתה צריך לקרוא מתוך פניני הלכה כשרות א' פרק ח סעיפים ז-ח – דין פירות שקוטפים דרך ארעי. סעיף י – דין פירות של גוי.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-28 07:27:08

כשרות סירים

+

שלום, אני גר עם כמה שותפים דתיים. כולם דתיים מבית דתי, אבל אף אחד לא באמת יודע הלכות כשרות בצורה מעמיקה. השאלה היא האם יש דברים שאני צריך לשים לב אליהם או שבאופן כללי אני יכול להשתמש בכלים שכולם משתמשים בהם, לאכול מהאוכל שכולם מכינים (לפעמים אחד מכין לכולם) והכל בסדר. למשל שמתי לב שהם לא הכי מקפידים כשהם מבשלים / מטגנים במחבת חלבי אם יש סיר בשרי על הכיריים באותו זמן או שלפעמים שמים סיר חם על משטח שלא לגמרי נקי או ששמים תבנית בתוך תנור אחרי שהתבנית הייתה על שולחן לא נקיה שיש עליה פירורי אוכל מכל מיני סוגים וכל מיני דברים כאלו. למשל בבית של ההורים שלי לא היה את הדברים שכתבתי עכשיו, באופן כללי היה הפרדה בבישולים והכל היה נקי. אני גם לא מומחה בשום צורה לענייני כשרות פשוט זה שונה מאיך שאני רגיל בבית של ההורים ורציתי לדעת אם זה בסדר ואפשר "לזרום" ולא להתחיל להכנס לפרטים שונים וכל עוד שיודעים אלו כלים בשריים ואלו כלים חלביים הכל בסדר או שיש דברים מהותיים שאני צריך לשים לב אליהם, להעיר עליהם עד לכדי אי אכילה וכדומה. תודה רבה!

שאלה טובה. 'לזרום' – לפי דבריך, זה לא נראה מתאים. אבל גם לא להיות בלחץ. אין דבר כזה לאכול על שולחן מאכלי חלב כשאכלו עליו בצהרים מאכלי בשר בלי לנקותו בינתיים. אין דבר כזה להניח תבנית בשרית על שולחן שאכלו עליו חלבי, או להניח סיר בשרי על מדף במקרר שאולי מלוכלך משאריות חלב. צריך שבמטבח יהיה צד של בשרי בלבד וצד של חלבי בלבד, בלא ערבוב בלי הצדדים, כיון שהשיש פעמים רבות אינו נקי לגמרי. אמנם במקרים רבים בדיעבד המאכל יהיה מותר, אבל כיון שאינך בקיא בפרטים, כמו רוב האנשים, צריך למנוע זאת מראש על ידי סדר ונקיון במטבח, וכן במקרר.

אני ממליץ לך לקרוא בנחת פרקים כה, לא והילך מתוך הספר פניני הלכה כשרות ב'. ניתן ללמוד ממנו דרך האתר של פניני הלכה. היתרון בלימוד הוא שגם אם לא תהיה בקיא, הדברים יהיו אצלך יותר במודע, ותדע מתי לשאול ואיפה לראות את התשובה בספר.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-27 16:25:34

שבת

+

1. לא מצאתי התייחסות בספר פניני הלכה התייחסות לנושא של הכנת שוקו בשבת מבחינת כללי בישול לכאורה לא אמור להיות מותר בכלי שני מדין שאין בישול אחר אפיה/ צליה? 2. אשה שמקבלת שבת בהדלקת נרות לאחר הברכה ולא תעשה מלאכה אך רוצה כן לשתות עד כמה דקות לפני השקיעה. מה תעשה?

  1. לדעת הרב מלמד אין להקל בשום דבר להכינו בכלי שני, אלא אפשר להקל בכל דבר שאין אנו יודעים שהוא מקלי הבישול, להכינו בעירוי מכלי שני. כלומר לשים את השוקו בכוס ריקה, למלא כוס אחרת מים חמים מהמיחם, ולשפוך אותה לתוך הכוס עם השוקו.
  2. צריכה להקפיד לשתות לפני ההדלקה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-25 20:15:56

בגריות

+

שלום כבוד הרב אני לומד בישיבה תיכונית וחשקה נפשי ללמוד תורה . האם לעבור לישיבה קדושה? אני מפחד שלא העשה בגרות לא יהיה לי פרסה לכשהיה גדול. אם הרב אומר לעשות אז כמה?

הדבר הנכון הוא למצות כל שלב בחיים עד הסוף – אתה כעת בישיבה תיכונית ובה צריך לשלב קודש וחול. חשקה נפשך בתורה – אז תלמד הרבה תורה – תשקיע בלימוד הגמרא שגם כך אתה צריך ללמוד, וכן בלימוד תנ"ך וכו'. אבל כדאי מאוד להשקיע גם בלימודי החול כמה שאתה יכול כדי להגיע להישגים טובים, לא רק כדי שתהיה לך פרנסה, שזו סיבה חשובה מאוד, אלא גם כי הלימודים הללו מועילים מאוד ללימוד התורה, אלו חוכמות העולם שברא הקב"ה ואינם מנותקים ממנו יתברך, כמבואר בפניני הלכה ליקוטים א' א, טו והילך (אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה).

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-19 20:58:19

תחנון

+

1. האם הרב מלמד אומר היום תחנון במנחה ? (ב' באייר תשפ"א) 2.האם יש מקום להבין את אלו שאומרים תחנון היום במנחה ?

  1. לא
  2. להבין אחרים תמיד כדאי גם אם הם טועים

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-14 11:42:05

גילוח

+

שאלה דומה. מה הדין אם האירוסין שבוע הבא? האם יהיה מותר לאדם שמתארס להתגלח?

אם הוא חושב שאין זה מכובד שיראה כך ורוצה להקל, הוא יכול, אלא אם כן רק הוא יהיה שם מגולח ואביו וחמיו יהיו עם זיפים של ספירת העומר.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-13 17:20:59

גילוח

+

שלום וברכה אדם שיש לו אירוסין מחר בערב. יכול להתגלח לקראת האירוסין מחר כיוון שזה גם ערב יום העצמאות(שמותר להתגלח לקראתו)?

גם בלי האירוסין היה יכול להתגלח לכבוד יום העצמאות

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-13 17:19:27

שמיעת שירים

+

שלום הרב האם מותר לשמוע שירים שמחים תוך כדי ספורט ע"מ להמריץ? (והאם הדין שונה במי שלא יכול בלי?)

פניני הלכה זמנים ג, ח – אפשר לקיים חוג אירובי שעיקרו לצורך התעמלות, אבל ישתדלו להחליש את המוזיקה, כדי שיהיה ניכר שהיא לצורך התעמלות ולא לשמחה.

אם כן התשובה לשאלתך היא שמותר, אך אם אפשר למצוא מנגינה (ללא זמר) שאינה שמחה אלא ממריצה, עדיף.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-12 14:12:52

השרית ירק עלים בשבת משום בורר

+

שלום וברכה, ראיתי שמותר להשרות ירק עלים בשבת כי התולעים לא נחשבות נפרדות מהירק. השאלה האם מצד שיש גם חול על הירק והוא נברר כך מהחסה מותר להשרות?

אם כוונתך בשריית הירק לברור את החול, אכן הדבר אסור. אך כיון שבפועל בכל מקרה תצטרך לשטוף את הירק היטב לאחר שרייתו, אין כל כך משמעות לברירת חלק מהחול בשעת השרייה, וממילא רבים אינם מכוונים לכך כלל, ומותר הדבר כפי שמותר להוציא שקית תה מעל הכוס, למרות שטיפה אחת לפחות תצא ממנה לתוך הכוס. וכפי שמותר למי שאין לו כף אחרת, להוציא מאכל מתוך מרק בעזרת כף מחוררת, כל שאינו מתכוון לברור את המאכל מהנוזלים. יסוד דין זה בשו"ע סעיף ח ובמ"ב ובה"ל שם, ובהרחבות לפניני הלכה על סעיף יג, ה (ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה).

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-08 06:35:57

עבודה בחול המועד

+

האם מותר לעבוד בחול המועד בסוג עבודה שמחלצים אנשים שתקועים מחוץ לביתם ופותחים להם את הבית, או שננעלו מחוץ לרכב ואני פותח להם את הרכב, בשכר. מה שנקרא כאן locksmith האם זה נקרא דבר האבד, או צורך הרבים?

מותר – מלאכת אומן הותרה לצורך גוף האדם במקום צורך חשוב, כגון תיקון המקלחת, השירותים, המזגן ומשקפיים שנשברו, וקל וחומר המקרה שאתה מציין. וכל מלאכת אומן שהותרה במועד, הותרה גם בשכר. פניני הלכה מועדים פרק יא סעיפים ה-ו, ט-י. ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-07 21:13:15

ילדים בספירת העומר

+

שלום לרב. משפחה שלא שומעת שירים ממכשיר חשמלי בספירת העומר, כיצד תנהג לגבי הילדים? הילדים שלנו (גילאי ארבע ושנתיים וחצי) מאד קשורים לשירים ומוזיקה, והשאלה האם גם להם אסור לשמוע שירים בספירת העומר. אם מותר להם, כיצד ננהג אנחנו, שהרי השירים מושמעים בחלל הבית. שאלה נוספת לגבי ברכה על ספירת העומר לילדים – האם לספור ספירת העומר עם הילדים עם ברכה גם אם פספסו ימים כדי להרגיל אותם בברכה, או לנהוג לפי הדין שמי שפספס ימים סופר ללא ברכה? בתודה רבה. (בנוסף – האם אפשר להתייחס לכל התשובות שנענות כאן באתר כאל פסיקת הרב אליעזר מלמד?)

  1. מותר לילדים לשמוע שירים שאינם שמחים באופן שגם אתם תשמעו אותם בדרך אגב. ואם הם שומעים אותם בשקט, אפשר בגיל שלהם גם שירים שמחים.
  2. אין צורך בגיל שלהם להרגיל אותם לספור ספירת העומר, שכן כל מצווה שאינם יכולים לקיים בעצמם, אין בכך דין חינוך.
  3. אפשר להתייחס לתשובות כאל תשובות ממני הקטן – אורן מצא, רב בישיבת הר ברכה, ותלמידו של הרב מלמד מזה כ – 23 שנים. אני משתדל מאוד להקפיד שלא לומר כאן דבר שאני חושב שהרב מלמד לא היה מסכים לו. אמנם אם איני מביא מקור מפניני הלכה, ולחלק מהשאלות אין מקור מפורש מפניני הלכה, לא ניתן לומר שזו פסיקתו הישירה של הרב. אבל אם הרב סומך עלי, גם אתה יכול לסמוך עלי (כאן צריך לבוא חיוך עם קריצה 🙂

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-07 15:29:50

עיסה חלבית

+

כבוד הרב, האם מותר לערבב חלב באורז וכדומה שלפעמים אוכלים את האורז עם חלבי ולפעמים עם בשרי – ומדובר כמובן בכמות כזאת שלא יאכלנו בסעודה הקרובה ובלי סימן היכר. תודה רבה ותודה על כל השיעורים באתר.

בוודאי שאסור בלי סימן, שכן כפי שציינת אין סיבה שלא יאכלו את האורז עם בשר. אלא שלא צריך לעשותו לפי הכללים הנוקשים של לחם, רק לכתוב על הקופסא שלו – "אורז חלבי" וכד'.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-04-06 08:55:29

Displaying 61 – 80 of 1605123456789

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לרשימת התפוצה

דילוג לתוכן