לוח אירועים


יש לך שאלה?

חיפוש שאלה מתוך המאגר

חיפוש שאלות ותשובות במערכת

השתמש בטופס להלן לצורך חיפוש במערכת

לפי נושא

חמין בשבת

שאלה

שלום הרב! בישיבה אנחנו מכינים חמין לפני שבת. לפני כניסת השבת אנחנו מבשלים את החמין ככה שהוא מבושל לגמרי וראוי לאכילה עוד לפני שבת, אמנם אנחנו מוסיפים לקדירה מים כדי שבמהלך השבת (כמובן שהיא על אש מכוסה) לא תישרף הקדירה. בערב שבת אנחננו רוצים לאכול מהקדירה מה שכמובן דורש לערבב את הקדירה מעט (מגיס – כך נראה). האם יש איסור מגיס בקדירה כזו או שאין כי מצד אחד הקדירה מבושלת כל צרכה ואין בישול אחר בישול. אמנם מהצד השני יש עניין שזה אולי יראה כמו מבשל (למרות שהכפתורים מכוסים) וכן התבשיל עם מהלך השבת רק הולך ומשתבח כי זה טבעו של תבשיל ואז יש לומר שיהיה אסור לקחת מתוך התבשיל לעולם שכן לעולם לא נגמר בישולו עד שיחליטו להורידו מן האש? תודה רבה!

תשובה

התשובה לשאלתך נמצאת בפניני הלכה פרק י סעיף יב. אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

  1. מרגע שהמאכל מוכן לאכילה, אין בו יותר איסור בישול גם אם בישול נוסף משביחו.
  2. גם כאשר רוצים רק לטעום מסיר החמין בלי לערבב כלל את האוכל, לכתחילה יש להורידו ממקור החום ושוב להחזירו על פי כללי החזרה (כך הוא מנהג אשכנז וחלק מספרד). אך אם הדבר קשה לביצוע, או שחוששים שחומו ירד מחום שהיד סולדת בו, ושוב לא יוכלו להחזיור, מותר לטעום ממנו בעודו על מקור החום, ויזהרו מלערבבו. אם רוצים לערבב, חייבים להוריד ממקור החום.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

שאלות אחרונות

ערב מעורב של שירה בציבור

האם מותר להשתתף בארוע של שירה בציבור שהינו מעורב כשהמנחה הוא גבר ואין נשים ששרות על הבמה? האם זה משנה אם מדובר בפיוטי סליחות וכדומה לכבוד חודש אלול.

אסור. פניני הלכה ליקוטים ב' פרק ז, סעיף יב. אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2022-09-14 06:53:21

עירוב

שלום, אני גר במקום ללא עירוב וצריך להוציא כלב לטיול. האם זה נחשב לטלטול להוציאו ברצועה? תודה רבה מראש!

נא לעיין בפניני הלכה שבת פרק כ סעיף ב. אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2022-08-18 13:56:32

לימוד

שלום עליכם באיזה דרך עדיף יותר ללמוד הלכה? האם לקחת נושא מסוים ברמב"ם וללמוד אותו, ואיפה שפסק ההלכה השתנה בשו"ע, לראות מה אומר השו"ע והאחרונים; ואז יוצא שהרווחנו את לשון הרמב"ם מצד אחד, וגם את פסק השו"ע והאחרונים לא הפסדנו. או ללמוד רק מהשו"ע ושאר אחרונים בלבד, ללא רמב"ם? תודה רבה וישר כוח!

הדבר תלוי מאוד כמה זמן יש לך, והאם אתה לומד כחלק מקבוצה או באופן עצמאי. באופן עקרוני דרך המלך היא ללמוד את הבית יוסף שמביא את דעות הראשונים החשובות, ולאחר מכן ללמוד את השו"ע ועוד אחרון אחד שמסכם את האחרונים, כמו המשנה ברורה, ובסוף – ספר של זמנינו כמו פניני הלכה. כאשר תוך כדי הלימוד נוצר צורך לפתוח את הגמרא או אחד הראשונים בפנים כדי להבין יותר טוב, כך עושים, אך איני רואה יתרון בלראות דווקא את הרמב"ם בפנים על כל סוגיה.

יש לציין שיש יתרון גדול מאוד להקיף בזמן קצר הרבה הלכות, שכן ההלכות הן רבות מאוד, ולכן כדאי מאוד גם למי שלומד כפי שתארתי, לייחד כחצי שעה עד שעה ביום, כדי לקרוא על הסדר את סדרת פניני הלכה. הידע שניתן לרכוש כך בזמן לא ארוך, הוא עצום.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2022-07-27 08:51:41

אוכל ששהה לילה מתחת למיטה

שלום הרב, האם חוששים היום מרוח רעה בעניין מאכל סגור ששהה בלילה מתחת למיטה . כמו: אבטיח, חטיפים סגורים וכו ? ומה הסיבה המהותית לביצה ובצל מקולפים שאפילו הונחה עליהם קליפתם זה מספיק לביטול חשש רוח רעה ? תודה רבה

  1. מאכל שהונח תחת המיטה, גם אם לא היה סגור, מותר לאוכלו.

2. אין צורך לחשוש לביצה ובצל מקולפים לגמרי.

הדברים מובאים בפניני הלכה כשרות פרק לו. ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2022-09-12 17:16:06

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לרשימת התפוצה

דילוג לתוכן