חיפוש שאלה מתוך המאגר

חיפוש שאלות ותשובות במערכת

השתמש בטופס להלן לצורך חיפוש במערכת

לפי נושא

גבולות הארץ

שאלה

שלום הרב. יהודי המקפיד שלא לצאת מארץ ישראל, האם אשקלון נחשבת בגבולות ארץ ישראל? אם לא מאיפה לאיפה אסור לצאת? אם אפשר אשמח למקורות והאם הרב עובדיה יוסף התייחס לנושא הזה ומה בפסק שלו. תודה

תשובה

כל גבולות מדינת ישראל כיום נחשבים ארץ ישראל, ואף המהדרים שלא לצאת כלל מהארץ, יכולים לכתחילה להלך בכל הארץ.

סוגיית גבולות הארץ מובאת בפניני הלכה העם והארץ פרק ג. ניתן לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה. אביא לך כאן את הדברים בקצרה:

סעיפים יז-כא – המצוות התלויות בארץ

א) שלושה גבולות ישנם לארץ ישראל: א – גבולות ארץ ישראל השלימה שהובטחה לאברהם אבינו מנהר מצרים ועד נהר פרת. זה הגבול הקובע לעניין מצוות ישוב הארץ. ב – גבולות \'עולי מצרים\' שנחלו ישראל בימי יהושע בן נון (פרשת מסעי). גבול זה קובע את מקום חלותן של המצוות התלויות בארץ. ג – גבולות \'עולי בבל\' שהתיישבו בארץ בימי בית המקדש השני. גבול זה מצומצם יותר, ועליו תקנו חכמים את גזירת ספיחים ודמאי.

ב) כיום חיוב כל המצוות התלויות בארץ חל בכל מקום בגבולות הארץ המובטחת שמדינת ישראל החילה בו את ריבונותה. ואלו הן: ערלה, כלאי זרעים, כלאי הכרם, לקט, שכחה, פאה, פרט, עוללות, ביכורים, תרומות ומעשרות, חלה, חדש, שביעית ויובל, ראשית הגז, ולדעת רבים גם זרוע, לחיים וקיבה.

ג) אף שעיקר חיובן של מצוות אלו בארץ, חיובן של רבות מהן מתפשט במידה מסוימת גם לחוץ לארץ (הלכות כשרות פרק יב). בחורבן הארץ וגלות ישראל, בטלה חובת מצוות אלו מהתורה, וכיום שעדיין רוב עם ישראל לא נמצא בארצו, אנו מקיימים חלק מהן מדברי חכמים (שם).

ד) ישנן עוד מצוות שנוגעות לכלל ישראל היושב בארצו, ואלו הן: הקמת שלטון וצבא. הקמת בית מקדש כולל מערכת המצוות הקשורות לכך, ובכללן מצוות ערי לוויים וערי מקלט, נגעי בתים, עגלה ערופה ועוד. הקמת סנהדרין גדולה שתכריע בשאלות הקשות שיגיעו מבתי הדין שבכל עיר, תקדש חודשים ותעבר שנים, ותקבע בכך את מועדם של חגי ישראל.

סעיפים יד-טז – גבולות ארץ ישראל השלימה

נביא כאן באופן כללי את גבולות הארץ כולה כפי שהובטחה לאברהם אבינו. פירוט הדעות השונות, המפות, וגבול עולי מצרים, מובאים בפניני הלכה.

גבול דרום הוא ים סוף המקיף את חצי האי סיני.

גבול צפון מתחיל במערב מהים במקום הסמוך להֹר הָהָר (הרי אמנוס שבדרום טורקיה), ונמשך עד נהר פרת.

גבול מזרח: יש אומרים שנהר פרת הוא גם גבול צפון וגם גבול מזרח לכל אורכו על המפרץ הפרסי. ויש אומרים שזהו רק גבול צפון, ואילו גבול מזרח יורד בקו ישר מקצה הפרת שבצפון עד גבול דרום שמול חצי האי סיני.

גבול מערב הוא הים התיכון מהנקודה הצפון מערבית בקו ישר עד הנקודה הדרום מערבית.

מחבר התשובה: נעמה

שאלות אחרונות

השתלת שיער ; החלמה

שלום. אשמח לדעת האם מותר לעשות השתלת שיער בשיטת DHI, ועוד, ע"פ המרפאה שביררתי בה, בעשרת ימי ההחלמה הראשונים ישנו איסור להניח דברים על הקרקפת, האם יהיה מותר באופן הנ"ל להיבטל ממצוות תפילין של ראש ? (אם תהיה אפשרות להניח בעדינות ודאי שאעשה, אבל אשמח לדעת מה ההלכה באופן שלא יהיה אפשר כלל).

איני מכיר את השיטות השונות, אך מלבד בעיית הנחת התפילין, ישנן שתי בעיות נוספות.

לא תקיף – אם צריך לגלח את מקום הפאות, כמובן שאסור לעשות זאת על ידי סכין גילוח, ולגבי מכונת תספורת – כאשר מדובר על צורך גדול, ניתן להקל כדעות שמסתפקות במעט מאוד שיער שנשאר במקום פאות הראש.

לא ילבש – למעשה כאשר הדבר מפריע מאוד לאדם, ניתן להקל, כיון שכיום אין זה מעשה מובהק של נשים בלבד.

תפילין – לא ניתן בשביל השתלת שיער לא להניח תפילין יום אחד.

 

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-10-21 07:39:23

מעשרות

שלום. אני רוצה בלי נדר להתחיל להפריש לתרומות ומעשרות. הבנתי שניתן להשתמש בחלק מהכסף לחתונות של הילדים אך צריך שהכסף ישמש לגמ"ח. רציתי לשאול אם יש קרן כזו לציבור הציוני. תודה

אם קיבלת על עצמך דבר כזה חשוב, כדאי לך לדעת היטב איך מיישמים אותו. לשם כך אני מציע לך לקרוא את הפרק העוסק בכך מתוך ספרו של הרב מלמד פניני הלכה ליקוטים פרק ו. שם תראה בדיוק עבור מה כדאי ונכון לתת את כספי המעשר, ומתי ניתן ליתנו לילדים.

ניתן לקרוא מתוך כל ספרי פניני הלכה מתוך האתר של פניני הלכה

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-10-17 19:47:26

ברכה על טורטיה

שלום הרב, מה ברכת הטורטיה? (עשויה מעיסה עבה, אך מרודדת מאוד דק ומתקפלת). אם ברכתה מזונות, מה הדין בקביעת סעודה? תודה

כיון שהטורטיה עצמה העשויה מקמח חיטה אינה מתוקה ואינה נכססת ואינה ממולאת בשעת האפיה, ברכתה המוציא. אמנם  הקטנות שמוגשות תמיד עם מילוי ועל מנת כן אופים אותן, הוי כאילו אפו אותן עם המילוי, וכיון שנועדו לטעימה ולא לשביעה, ברכתן מזונות אלא אם כן קובע עליהן סעודה.

חילוק זה כתבו רבים – אול"צ יב, י, בנין שלום (שם (קב)), ילקו"י קעז, ג בסוף ההערה, ברכת ה' ג י, 202, וכך הובא בשעה"ב הערה צח בשם ברכה כהלכה שאם עשה העיסה בנפרד על דעת למלאותה, וכך היא דרך אכילתה ועיקר עשייתה לקינוח ותענוג, דינה כפהב"כ.

החילוק בין גודל המאפה הממולא בדברים שנועדו לשביעה כבשר גבינה וירקות, מובא בפניני הלכה ברכות ו, ח. אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-10-11 20:16:06

ברכה על טו'ת

הפושט טלית ותפילין לפני ה כניסה ל ביה'כ האם חייב לברך עליהם לאחר צאתו כשלובש ומניח אותם שוב , לאשכנזים?

על הטלית לא יברך שוב, ועל התפילין יברך שוב אם נכנס לגדולים.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-10-12 07:00:04

תרופה חלבית

קניתי תרופה המכילה לקטוז, האם זה אומר שהתרופה חלבית? האם צריך המתנה אחר בשר?

פניני הלכה כשרות פרק ל הערה 8 – תרופה שנועדה לבליעה ואחד ממרכיביה הוא לקטוז או חלבוני חלב אינה נחשבת לחלבית, ואין איסור ליטול אותה לאחר אכילת בשר (אג"מ ב יו"ד כו; שבט הלוי ז, קיח).

אפשר לקרוא מהספר דרך האתר של פניני הלכה.

מחבר התשובה: הרב אורן מצא

2021-10-10 16:14:00

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לרשימת התפוצה

דילוג לתוכן